Czy agencja ochrony skutecznie zabezpiecza twoją firmę?

Ochrona mienia i osób to usługa realizowana przez profesjonalne agencje ochrony. Wśród przedsiębiorstw, obiektów użyteczności publicznej czy osiedli mieszkaniowych korzystających z tego typu usług stała się już standardem.

Jednak rosnący problem wynikający z braku wykwalifikowanych pracowników, a także z ograniczeniem zaufania ze strony kontrahentów do sprawowania ochrony przez często zawodny czynnik ludzki, wywołuje konieczność zastosowania zautomatyzowanych systemów alarmowych oraz monitoringu.

W związku z tym, w celu poprawy funkcjonalności zainstalowanych na obiektach systemów monitoringu wizyjnego, skuteczniejszego zarządzania informacjami pochodzącymi z obrazów kamer czy innych technologii bezpieczeństwa, a także systemów przemysłowych, automatyki budynkowej czy komunikacji, czy wreszcie zredukowania liczby pracowników ochraniających obiekty, w największej w rejonie leszczyńskim Agencji Ochroniarskiej LESPIN wdrożyliśmy nowy model ochrony – wyposażyliśmy Centrum Nadzoru agencji w system zarządzania bezpieczeństwem obiektów klasy PSIM+.

ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA

System bezpieczeństwa klasy PSIM+ to zaawansowane oprogramowanie, które umożliwia zdalne i  zcentralizowane zarządzanie informacjami pozyskiwanymi ze wszystkich systemów zabezpieczeń technicznych zainstalowanych na chronionym obiekcie. Co więcej, umożliwia zarządzanie obiektami na odległość – z poziomu jednego centrum zarządza się wieloma obiektami zlokalizowanymi w różnych miejscach.

Dzięki najnowocześniejszej aktualnie technologii monitoringu wizyjnego oraz detekcji niepożądanych zdarzeń, a także precyzyjnym wizualizacjom, system ułatwia kontrolę i podejmowanie odpowiedniej reakcji przez operatorów w Centrum Nadzoru, pracujących w systemie 24/7/365. Po wystąpieniu określonego zdarzenia, które zostaje „wychwycone” oraz zwizualizowane na ekranie monitora, pracownik Centrum Nadzoru otrzymuje szczegółowe wytyczne odnośnie dalszego postępowania zgodnie z wprowadzonymi procedurami. Nie bez znaczenia jest zaawansowany system raportowania wszystkich zdarzeń, także na urządzenia mobilne, co pozwala na weryfikację zaangażowania operatora Centrum Nadzoru, a także poprawności przeprowadzenia przez niego akcji wg określonej procedury.

Przekłada się to na wzrost efektywności działań ochrony, co ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa danego obiektu oraz ludzi.

KORZYŚCI

„Do najpopularniejszych funkcjonalności systemu będą należały te podstawowe, jak: zdalna obsługa bram wjazdowych i szlabanów, automatyczna kontrola wjazdu na bazie uprawnionych tablic rejestracyjnych, czy zdalna obsługa systemu sygnalizacji włamania lub napadu, z powiadomieniem Grupy Interwencyjnej. Jedną z najważniejszych funkcjonalności będzie jednak możliwość przeprowadzania wirtualnych obchodów. Ta funkcja doceniona zostanie wszędzie tam, gdzie monitoring fizyczny na obiekcie jest trudny do wdrożenia z przyczyn technicznych lub gdzie po prostu dąży się do ograniczenia czynnika ludzkiego z powodów finansowych lub innych, jak na przykład pandemii koronawirusa.” – komentuje Sebastian Nowak, dyrektor naczelny w Lespin.

Wirtualne obchody oparte są na systemie kamer uruchamianych w określonych interwałach czasowych, rejestrujących ich przebieg i sporządzających raporty z obchodów. Technologia zrobi więc to, co dziś musi wykonać człowiek.

„Wirtualne obchody przełożą się na niższe koszty ochrony, nawet o kilkadziesiąt procent rocznie, w stosunku do ochrony fizycznej.” – mówi Sebastian Nowak. Dlatego wg specjalistów z firmy LESPIN ta funkcja systemu będzie budziła największe zainteresowanie przedsiębiorców, niezależnie od branży w jakiej funkcjonują, czy skali prowadzonej działalności. Wszystkie te funkcje łączy bowiem ograniczenie czynnika ludzkiego, choć nie jego całkowita eliminacja. W wielu wypadkach system będzie stanowił uzupełnienie ochrony fizycznej. Pamiętajmy przecież, że wiele naruszeń procedur i bezpieczeństwa musi pociągnąć za sobą działanie operacyjne pracowników ochrony.

Użytecznym uzupełnieniem tych wszystkich funkcjonalności systemu „WinGuard” są elementy spoza obszaru bezpieczeństwa, takie jak możliwość zarządzania informacją o poziomie eksploatacji np. tonerów w drukarkach firmowych, kontrola klimatyzacji realizowana w oparciu o harmonogram czy zarządzanie kalendarzem konserwacji i przeglądów np. gaśnic.

ROZWIĄZANIA W DOBIE PANDEMII

Wymienione funkcjonalności systemu dodatkowej wartości nabierają w kontekście wspomnianej pandemii koronawirusa i konieczności ograniczania kontaktów międzyludzkich. Ale nie wyczerpują one rozwiązań, które na okoliczność pandemii system WinGuard oferuje. Walka z wirusem to także skuteczna identyfikacja potencjalnych nosicieli. W tym przypadku nowy system firmy LESPIN oferuje możliwość instalacji inteligentnych kamer do zdalnej rejestracji temperatury ciała, którą przeprowadza się z odległości 3-5 metrów.

Wyposażone w przetwornik termiczny oraz wysokiej jakości czujnik optyczny kamery, umożliwiają detekcję twarzy i sylwetek nawet do 16 osób wchodzących jednocześnie do obiektu, w tym oczywiście przypisanie temperatury do sylwetki osoby. System gwarantuje dużą szybkość pomiarów, czułość oraz precyzję termiczną. System PSIM umożliwia wyświetlanie na monitorze sugerowanej procedury postępowania, np. zablokowanie bramki.

DLA KOGO SYSTEM WINGUARD?

Rozbudowane możliwości systemy w pełni wykorzystają duże firmy o infrastrukturze rozproszonej w różnych lokalizacjach. Możliwość implementacji pojedynczych funkcji systemu, pozwala jednak na dopasowanie usługi do potrzeb i realiów również średnich oraz małych obiektów.

Funkcjonalności typu regulowanie przepływu osób w obiektach czy wjazdu samochodów na teren obiektu możliwe dzięki zdalnej obsłudze bram wjazdowych i szlabanów, automatycznej kontroli wjazdu na bazie uprawnionych tablic rejestracyjnych, czy wirtualnym obchodom obiektów, przyniosą firmom spore oszczędności.