Obecnie ponad połowa ludności świata - 55,3 %, czyli około 4,2 mld osób - mieszka w miastach. Szacuje się, że do roku 2045 liczba ta wzrośnie do 6 mld. Jednocześnie prawie 60% mieszkańców miast chciałoby żyć w smart cities, czyli inteligentnych miastach. To właśnie dzięki nowoczesnym technologiom taki koncept jest możliwy. Wszystko to sprawi, że miasta będą bardziej funkcjonalne, bezpieczne oraz przyjazne nie tylko mieszkańcom, ale i środowisku.

Wieloletnie doświadczenie C&C Partners w zakresie sprostania specyficznym wyzwaniom stawianym przez władze zarówno dużych, jak i mniejszych miast pozwala na elastyczne dopasowanie rozwiązania do indywidualnych wymagań oraz obowiązujących przepisów. Dostarczane systemy wspomagają pracę służb porządkowych oraz podnoszą bezpieczeństwo mieszkańców, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Systemy można wdrażać etapami, rozbudowując i wzbogacając o nowe funkcjonalności. Modularna rozbudowa oraz otwarte interfejsy dla innych urządzeń działających na terenie miasta (np. kamery analogowe) gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji oraz możliwość rozbudowy systemów w czasie.

 

W C&C Partners oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań bezpieczeństwa, które wspierają wyzwania, takie jak:

  • zarządzanie z jednego miejsca ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego
  • ograniczenie przestępczości w miastach
  • monitorowanie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych
  • monitorowanie i analizowanie stanu bezpieczeństwa, porządku i płynności ruchu na drogach
  • komunikacja i udzielanie pierwszej pomocy
  • zarządzanie parkingami miejskimi

 

Bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej jest realizowane za pomocą:

  • zintegrowanego monitoringu wideo z inteligentną analizą obrazu
  • kamer do analizy tablic rejestracyjnych
  • systemu komunikacji interkomowej z punktami SOS
  • systemu parkingowego
  • energooszczędnego oświetlenia

Monitorowanie i zarządzanie tymi systemami jest niezwykle łatwe i realizowane za pomocą oprogramowania zarządzania bezpieczeństwem fizycznym PSIM+. Oszczędza to koszty i zmniejsza obciążenie pracą.

Doskonała jakość nagrań, analiza twarzy, analiza zachowań osób („szwendanie się, pozostawienie bagażu w newralgicznych punktach) bez problemu pomagają ustalić tożsamość danej osoby. Bezpieczeństwo przestrzeni miast podnoszą także automatyczne alarmy generowane w momencie wykrycia zaparkowanych samochodów w miejscach niedozwolonych (np. przy przejściach dla pieszych). System ochrony wizyjnej pozwala na monitorowanie m.in. porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Nie bez znaczenia dla gospodarzy miast jest też możliwość ustalenia i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców dewastacji mienia publicznego. Monitoring wizyjny to także możliwość szybkiej pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych, czy zdalnej pomocy w trudnych sytuacjach i zagrożeniach. Dzięki inteligentnej analizie obrazu z kamer miejskich reakcja służb porządkowych może być natychmiastowa. System pozwala na podgląd coraz weryfikację materiału archiwalnego, szybko weryfikując sprawców wykroczeń dzięki analityce „post factum”.

Komunikacja w miastach jest niezwykle istotna, dlatego należy postawić na rozwiązania z jednej strony o sprawdzonej i wysokiej jakości, a z drugiej innowacyjne, które skracają czas i ułatwiają wymianę informacji. Inteligentne miejskie słupki SOS umożliwiają całodobową komunikację głosową z operatorem systemu bezpieczeństwa. W efekcie pozwalają na interwencję i udzielanie pierwszej pomocy oraz przekazywanie komunikatów mieszkańcom, a także turystom. Dzięki wbudowanemu urządzeniu AED, słupek jest jednocześnie punktem ratunkowym, a każde użycie AED generuje automatyczny alarm u operatora i widok z miejsca zdarzenia, dzięki integracji z monitoringiem wizyjnym. Elementem systemu komunikacji są także tuby głośnikowe. Urządzenia rozmieszczone w newralgicznych miejscach miasta, takich jak parki, przejścia podziemne, place zabaw stanowią doskonałą drogę komunikacji i prewencji. Dzięki stosowaniu komunikatów głosowych w prowadzonych przez służby porządkowe działaniach prewencyjnych, odnotowuje się znaczący spadek aktów wandalizmu i wykroczeń. Jakość połączeń w systemach komunikacji jest kluczowa i odgrywa bardzo ważną rolę podczas wzywania oraz udzielania pomocy.

Przejścia podziemne często budzą negatywne emocje, piesi odczuwają strach przed wejściem do nich. Brak poczucia bezpieczeństwa wynika ze słabego oświetlenia, kontrowersyjnych malowideł na ścianach oraz często nieprzyjemnego zapachu. Rozwiązanie C&C Partners to oprawy świetlne wykorzystujące modułową technologię LED zaimplementowaną w tubach pokrytych folią pryzmatyczną zwiększającą efektywność wiązki świetlnej, co pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej i związane z tym koszty o minimum 40%.  Zastosowanie inteligentnych czujników ruchu pozwala obniżać poziom natężenia światła po upływie zdefiniowanego czasu bezczynności. Dzięki takiej konfiguracji, okres eksploatacji może sięgać nawet 10 lat, podczas gdy żywotność źródeł światła klasycznych opraw wynosi jedynie 3 lata. Ta różnica istotnie wpływa na kalkulację okresu zwrotu z tej inwestycji. Oprawy oświetleniowe można dodatkowo wyposażyć w urządzenia nagłaśniające służące do rozgłoszeń komunikatów prewencyjnych w przypadku wykrycia aktów wandalizmu przez kamery z automatyczną analizą obrazu. Niski poziom zużycia energii elektrycznej sprawia, że oprawy przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Oprawy posiadają także certyfikat Cradle-to-Cradle, oznacza to, że materiały użyte do ich produkcji wpisują się w ideę gospodarki w obiegu zamkniętym, czyli w całości nadają się do ponownego przetworzenia. W ten sposób ograniczamy wykorzystywanie zasobów naturalnych i zmniejszamy ilość odpadów.

Kamery „HIGH-END” przeznaczone do analizy tablic rejestracyjnych posiadają wiele unikatowych możliwości m.in.: rozpoznanie tablic rejestracyjnych dla wielu pasów jednocześnie, detekcję prędkości pojazdu, rozpoznanie koloru, marki, modelu pojazdu, obliczanie średniego czasu przejazdu. Taka analiza jest możliwa dla pojazdów osiągających prędkość nawet do 250 km/h z dokładnością; 95%. Funkcjonalności kamer drogowych pozwalają na automatyczne wyszukiwanie skradzionych samochodów wg min. jednego z parametrów: nr rejestracyjnego samochodu, koloru, marki, modelu, typu samochodu (ciężarowy), kraju rejestracji, itp. Systemy te pozwalają także na lepszą kontrolę ruchu. Od wykrywania uczestników ruchu, którzy łamią zasady prawa jazdy (np. przejazd na czerwonym świetle), przez weryfikację parkowania w niedozwolonych miejscach, poprawnego przechodzenia przez ulice, po optymalizację samego ruchu, jak generowanie „zielonej fali” świateł, czy rozładowywanie korków. Niski poziom zużycia energii elektrycznej sprawia, że oprawy przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Oprawy posiadają także certyfikat Cradle-to-Cradle, oznacza to, że materiały użyte do ich produkcji wpisują się w ideę gospodarki w obiegu zamkniętym, czyli w całości nadają się do ponownego przetworzenia. W ten sposób ograniczamy wykorzystywanie zasobów naturalnych i zmniejszamy ilość odpadów.

W zakresie kompleksowej oferty C&C Partners znajduje się rozwiązanie z obszaru zarządzania parkingami w przestrzeni miejskiej. Z uwagi na to, że ponad 75% kierowców korzysta z aplikacji mobilnych, mają oni możliwość wyszukiwania dostępnych miejsc parkingowych jeszcze przed przybyciem oraz uiszczania opłat parkingowych za pomocą specjalnej aplikacji inteligentnego parkowania. Przyczynia się to nie tylko do oszczędności czasu dla kierowców z uwagi na możliwość zdalnej rezerwacji miejsc, ale również umożliwia minimalizowanie ruchu w mieście oraz ilości spalin. Efektywne wykorzystanie zasobów parkingowych powoduje wzrost dochodów dla miasta. Dzięki rozwiązaniom dostarczanym przez C&C Partners możliwa jest bezbiletowa, szybka obsługa kierowców. Wjazd na parking odbywa się dzięki sczytaniu przez kamerę LPR tablic rejestracyjnych. Natomiast opłata za postój pobierana jest dopiero przed wyjazdem z parkingu po wpisaniu numeru tablic rejestracyjnych w parkomacie. Rozwiązanie to umożliwia automatyczny wyjazd z parkingu na podstawie numeru tablic. E-kontrola to kolejne rozwiązanie, które pozwala na zdalne sprawdzenie za pomocą kamer umieszczonych na samochodach, czy została uiszczona odpowiednia opłata za parkowanie.

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem to przede wszystkim zebranie informacji o zdarzeniach ze wszystkich systemów w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie C&C Partners dedykowane do monitoringu i zarządzania wszystkimi systemami z jednego stanowiska operatorskiego w ramach centrum nadzoru. Jednym z rozwiązań, które umożliwia rozwój bezpiecznego miasta jest platforma PSIM+ oparta na algorytmach sztucznej inteligencji, która wspiera codzienną pracę operatorów monitoringu poprzez automatyczną detekcję zdarzeń. Algorytmy te na bieżąco analizują obraz z kamer, i w razie wykrycia predefiniowanych zdarzeń natychmiast wysyłają powiadomienia do operatora. W praktyce przyczynia się to do zwiększenia skuteczności monitoringu w wykryciu oraz zapobieganiu zdarzeniom niepożądanym. Dostęp do danych może mieć miejsce zarówno w czasie rzeczywistym, jak i post factum. Wykorzystanie algorytmów wspomaga bądź zastępuje pracę operatora. Dzięki rozbudowanym interfejsom możliwa jest integracja dowolnego innego systemu wymaganego przez inwestora.