Elektrownie konwencjonalne, wiatrowe, wodne, farmy solarne, gazownie – w tak ekstremalnie trudnych środowiskach wymagane są wysokiej jakości systemy, które w sposób niezawodny podnoszą efektywność procesów produkcyjnych, zapewniają bezpieczeństwo, umożliwią natychmiastową reakcję w momentach krytycznych oraz niezakłócony przepływ informacji. Każda instalacja musi być dopasowana do szczególnych warunków charakterystycznych dla tej branży.

Aby podnieść bezpieczeństwo oraz niezawodność obiektów energetycznych, C&C Partners na bazie wieloletniego doświadczenia przygotowało dedykowane, modułowe rozwiązanie, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, specyficzne warunki oraz wymagania klientów.

Dostarczane przez C&C Partners systemy wspomagają zarządzanie obiektami oraz organizację pracy, a także podnoszą bezpieczeństwo osób i obiektów energetycznych, co przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych zapewnia optymalizację kosztów eksploatacji.

Oferowane systemy możemy wdrażać dla pojedynczych obiektów lub rozproszonych, jako zintegrowany system. Wdrażane przez nas systemy odpowiadają za bezpieczeństwo i komunikację w obiektach energetycznych, umożliwiając modularną rozbudowę oraz interfejsy dla innych, już działających urządzeń.

W C&C Partners oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań, które pozwalają na:

  • monitoring wizyjny terenu zewnętrznego oraz newralgicznych miejsc
  • kontrolę dostępu do newralgicznych miejsc
  • wykrywanie osób w strefach objętych zakazem przebywania
  • kontrolę zagrożeń pożarowych
  • zapewnienie niezawodnej komunikacji w newralgicznych miejscach za pomocą interkomów EX dostosowanych do pracy w warunkach  ekstremalnych (zagrożenia wybuchem, skrajne poziomy temperatur)
  • monitorowanie i raportowanie prawidłowości pracy urządzeń pomiarowych i wykonawczych
  • ustrukturyzowane zarządzanie incydentami

Bezpieczeństwo w ramach obiektów infrastruktury krytycznej jest realizowane za pomocą:

  • zintegrowanego monitoringu wideo z inteligentną analizą obrazu
  • systemu termowizyjnego
  • systemu kontroli dostępu
  • systemu sygnalizacji włamania i napadu
  • systemu interkomowego

Monitorowanie i zarządzanie tymi systemami, a także systemami wykrywania pożaru zainstalowanymi w obiektach, czy elementach infrastruktury energetycznej jest realizowane za pomocą oprogramowania zarządzania bezpieczeństwem fizycznym PSIM+. Oszczędza to koszty i zmniejsza obciążenie pracą.

ENERGETYKA KONWENCJONALNA

 

 

Urządzenia stosowane w obiektach infrastruktury krytycznej, takich jak elektrownie czy gazownie,  powinny być nie tylko niezawodne, czy wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale także odporne na warunki atmosferyczne oraz strefy zagrożone wybuchem. Muszą spełniać również obowiązujące normy.

W przypadku, gdy pracownicy są zobligowani do noszenia ubrań ochronnych, kasków lub słuchawek, system komunikacji musi sprostać trudnym warunkom panującym w zakładzie. Stacje interkomowe EX dla stref zagrożonych wybuchem są odporne na ekstremalne temperatury, wilgoć czy brud. Zapewniają czysty, zrozumiały przekaz głosowy nawet w pomieszczeniach o wysokim natężeniu głośności do 95dB. Duży panel interkomowy jest wyposażony w przyciski, które ułatwiają obsługę w rękawicach ochronnych.

Interkomy EX zapewniają niezawodny przekaz informacji w newralgicznych miejscach elektrowni czy gazowni (wejścia na teren zewnętrzny, wybrane pomieszczenia czy parkingi). Głośnomówiący system komunikacji może być obsługiwany przez użytkownika bez użycia rąk. Jest odporny na środki dezynfekujące.

Rozwiązanie zapewnia wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz rozgłaszanie komunikatów w punktach zbiórek ewakuacyjnych. Kolumny SOS mogą mieć wbudowane apteczki pierwszej pomocy oraz defibrylatory.

W ramach systemu monitoringu wizyjnego obiektu z automatyczną analizą obrazu, zapewniamy monitorowanie zarówno terenu zewnętrznego, jak i pomieszczeń zakładów. Kamery przeznaczone do stref EX dostarczane są w obudowach ze stali nierdzewnej.

Wbudowane, inteligentne algorytmy analizują obraz alarmując pracowników ochrony  m.in.  o wykryciu ruchu, przebywaniu w strefie niedozwolonej itp.

Funkcje monitoringu wykorzystywane są również  w ramach ochrony terenu zewnętrznego. Pozwala on na pełny monitoring terenu zewnętrznego zakładu czy urządzeń technicznych oraz rejestrację video wtargnięć przy wykorzystaniu systemów ochrony obwodowej za pomocą kabli napłotowych, doziemnych lub barier mikrofalowych z zasięgiem do 500 m. System ochrony terenu zewnętrznego jest zintegrowany z systemem monitoringu wizyjnego.

Dostęp do budynków, pomieszczeń oraz części biurowych i produkcyjnych umożliwia system kontroli dostępu. Pozwala na stałe monitorowanie przepływu osób i materiałów na terenie elektrowni oraz organizację dyspozycji kluczy. Elementy elektroniczne czytników zostały zalane w żywicy, co chroni je przed działaniem czytników zewnętrznych (IP64).

Niewątpliwą zaletą systemu jest także elastyczna jego rozbudowa o kolejne pomieszczenia, czy budynki. Dopełnieniem tego rozwiązania jest opcja kompleksowej obsługi gości poprzez funkcję wcześniejszego przygotowania kart dostępu, rezerwację odpowiedniej liczby miejsc parkingowych oraz monitoring osób przemieszczających się na terenie obiektu.

System sygnalizacji włamania i napadu Unii umożliwia sygnalizację nieautoryzowanego wejścia do poszczególnych obiektów elektrowni oraz wykrywanie osób w strefach objętych zakazem przebywania – strefy niebezpieczne. Dodatkową funkcjonalnością jest automatyczne zazbrajanie i rozbrajanie stref bezpieczeństwa w oparciu o zaplanowany harmonogram. Natomiast zarządzanie całym systemem odbywa się z poziomu wizualizacji, klawiatur lub czytników kontroli dostępu.

Zaawansowane systemy budynkowe dla energetyki to również monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach specjalnych. Rozwiązanie jest wsparciem dla szerokiej gamy mierników m.in.: temperatury, wilgotności, czy zalania. System umożliwia również generowanie alarmów w przypadku stanów określonych, jako krytyczne np. zbyt wysoka temperatura. Zapewnia również automatyczne sterowanie elementami innych systemów (np. włączenie wentylatorów).

Oferta C&C Partners obejmuje swoim zakresem również rozwiązania pozwalające na odczyt i wizualizację warunków pogodowych, takich jak: temperatura na zewnątrz budynków zakładu elektrownii, odczyt grubości pokrywy śnieżnej na dachu itp. Istnieje również opcja wysterowania elementów budynkowych (np. okien i drzwi, rolety).

Rozwiązanie z zakresu zarządzania parkingiem pozwala na zarządzanie dostępem do parkingu, a także na ograniczenie liczby dostępnych miejsc dla poszczególnych użytkowników (zarząd, pracownicy itp.). Kontrola dostępu na terenie parkingu bazuje na czytnikach dalekiego zasięgu lub analizie tablic rejestracyjnych. Komunikacja z portiernią możliwa jest za pomocą systemu interkomowego.

Rozwiązanie C&C Partners przewiduje integrację z systemem sterowania windami, systemem sygnalizacji pożarowej, systemem zarządzania kluczami oraz systemem monitorowania warunków środowiskowych. Poprzez szerokie możliwości integracyjne naszych rozwiązań,  w sposób efektywny możliwa jest realizacja rejestracji czasu pracy. System rejestracji czasu pracy zatrudnionych pracowników umożliwia wsparcie dla specjalnych aktywności np. wyjście prywatne, do lekarza itp. Rozwiązanie posiada również zaawansowany system generowania raportów oraz opcję integracji z systemami kadro-płacowymi.

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem to przede wszystkim zebranie informacji o zdarzeniach ze wszystkich systemów w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie C&C Partners dedykowane do monitoringu i zarządzania wszystkimi systemami z jednego stanowiska operatorskiego w ramach centrum nadzoru. 

Sercem oferowanego przez nas rozwiązania jest platforma WinGuard PSIM+, która posiada wbudowane mechanizmy zarządzania rozproszonymi, sieciowymi instalacjami bezpieczeństwa, składającymi się z wielu systemów podrzędnych. Oferowane przez nas rozwiązanie zapewnia:

  • zaawansowane modele redundancji,
  • budowanie procedur specyficznych dla danych lokalizacji, jak i wspólnych dla całego systemu zarządzania bezpieczeństwem,
  • ustrukturyzowane zarządzanie incydentami,
  • monitorowanie zagrożeń i stabilności pracy każdego z elementów składającego się na system bezpieczeństwa.

 

ENERGETYKA ODNAWIALNA - ELEKTROWNIE WIATROWE

 

Biorąc pod uwagę rozproszoną strukturę elementów rozmieszonych w wielu lokalizacjach, eksploatacja farm wiatrowych jest skomplikowana. Dlatego, gdy wynik finansowy zależy od zdolności do utrzymania turbin w dobrej kondycji, nie można pozwolić sobie na ryzyko i eksperymenty.

Oferowane przez C&C Partners dedykowane systemy dla energetyki pozwolą na stały monitoring warunków pracy farm wiatrowych, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo instalacji.

Poniżej prezentujemy rozwiązania przewidziane dla elektrowni wiatrowych. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z naszym doradcą, w celu umówienia dedykowanej prezentacji.

 

 

Dostęp do turbin wiatrowych umożliwia system kontroli dostępu. Pozwala na stałe monitorowanie przepływu osób w poszczególnych miejscach. Zalane w żywicy elektroniczne elementy czytników są chronione przed działaniem czynników zewnętrznych (IP64). Zaletą systemu jest także elastyczna jego rozbudowa o kolejne obiekty. Doskonałym uzupełnieniem tego rozwiązania jest opcja zdalnego nadawania lub anulowania uprawnień dostępu dla poszczególnych użytkowników. Daję to pełną kontrolę nad dostępem do informacji dotyczącej tego kto, kiedy i jak długo przebywał w określonych strefach.

Dla wzmocnienia ochrony przed dostępem niepowołanych osób można zastosować podwójną identyfikację, która odbywa się zarówno za pomocą karty dostępu, jak kodu PIN, odczytu linii papilarnych, czy analizy twarzy.

W ramach systemu monitoringu wizyjnego obiektu z automatyczną analizą obrazu, zapewniamy monitorowanie zarówno terenu zewnętrznego, jak i wnętrza turbin wiatrowych. Wbudowane, inteligentne algorytmy analizują obraz alarmując pracowników ochrony  m.in.  o wykryciu ruchu, przebywaniu w strefie niedozwolonej itp.

System sygnalizacji włamania i napadu Unii umożliwia sygnalizację nieautoryzowanego wejścia do turbin wiatrowych. Dodatkową funkcjonalnością jest automatyczne zazbrajanie i rozbrajanie stref bezpieczeństwa w oparciu o zaplanowany harmonogram. Natomiast zarządzanie całym systemem odbywa się z poziomu wizualizacji, klawiatur lub czytników kontroli dostępu.

Elektrownie wiatrowe w Polsce buduje się z reguły w znacznej odległości od zabudowań. W tak odległych miejscach często występują problemy z dostępem do sieci telefonii komórkowej. Sposobem na niezawodną komunikację w tych miejscach jest system komunikacji interkomowej. Głośnomówiący system komunikacji może być obsługiwany przez użytkownika bez użycia rąk. Zapewnia on bezpieczeństwo i komfort pracy dla pracowników wykonujących prace w turbinach wiatrowych.

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa dla energetyki to również monitoring parametrów środowiskowych. Rozwiązanie jest wsparciem dla szerokiej gamy mierników m.in.: temperatury, wilgotności, pożaru czy zalania. System umożliwia również generowanie alarmów w przypadku stanów określonych, jako krytyczne np. zbyt wysoka temperatura. Zapewnia również automatyczne sterowanie elementami innych systemów (np. włączenie wentylatorów).

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem turbin wiatrowych to przede wszystkim zebranie informacji o zdarzeniach ze wszystkich systemów w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie przeznaczone do monitoringu i zarządzania wszystkimi systemami z jednego stanowiska operatorskiego w ramach centrum nadzoru. 

Sercem oferowanego przez nas rozwiązania jest platforma WinGuard PSIM+, która posiada wbudowane mechanizmy zarządzania rozproszonymi, sieciowymi instalacjami bezpieczeństwa, składającymi się z wielu systemów podrzędnych. Oferowane przez C&C Partners rozwiązanie zapewnia:

  • zaawansowane modele redundancji,
  • budowanie procedur charakterystycznych dla danych lokalizacji oraz wspólnych dla całego systemu zarządzania bezpieczeństwem,
  • ustrukturyzowane zarządzanie zdarzeniami,
  • monitorowanie zagrożeń i stabilności pracy każdego z elementów składającego się na system bezpieczeństwa.

 

ENERGETYKA ODNAWIALNA - FARMY FOTOWOLTAICZNE

 

Elektrownie fotowoltaiczne zajmują zazwyczaj rozległy teren o powierzchni przynajmniej 2 hektarów, usytuowane są w dużym oddaleniu od zabudowań. Dodatkowo koszt budowy takiej instalacji często przekracza kwotę 2,5 mln zł z czego znaczna część, to panele fotowoltaiczne oraz falowniki. Przekłada się to na potrzebę posiadania na farmie fotowoltaicznej specjalnej ochrony i zabezpieczeń. Kompleksowe zabezpieczenie farm polega na wdrożeniu rozwiązań umożliwiających zdalny nadzór i kontrolowanie bezpieczeństwa wielomilionowej inwestycji.

Poniżej prezentujemy dedykowane rozwiązania oferowane przez C&C Partners dla farm PV. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z naszym doradcą, w celu omówienia specjalnie przygotowanej prezentacji dla potrzeb farm fotowoltaicznych.

 

 

Obraz z kamer zainstalowanych na terenie farmy, dzięki zastosowaniu systemu sztucznej inteligencji (AI) analizowany jest automatycznie w czasie rzeczywistym. W przypadku wykrycia intruza, sygnał alarmowy trafia do Centrum Nadzoru, w którym operator sprawdza autentyczność alarmu. W przypadku naruszenia chronionej strefy przez nieupoważnione osoby, natychmiast zostaje podjęta interwencja alarmowa. Zdalna weryfikacja alarmów bazujących na alarmie video, dzięki zmniejszeniu liczby nieuzasadnionych interwencji patroli, w znacznej mierze obniża koszty obsługi.

Niezawodne technologie monitoringu wizyjnego wspierają kamery termowizyjne, które nadzorują teren o zasięgu 100, 400, 600, 800, a nawet 20 000 metrów. System samodzielnie wykrywa każdy obiekt zbliżający się do ogrodzenia, pozwala go zidentyfikować i wyeliminować „fałszywe alarmy”.

W momencie wykrycia zagrożenia przez kamery wizyjne czy termowizyjne, operator systemu nadzorujący bezpieczeństwo farmy fotowoltaicznej ma możliwość, za pomocą tuby głośnikowej,  nadania komunikatu głosowego w celu odstraszenia potencjalnych intruzów.

Zarządzanie systemami bezpieczeństwa odbywa się z jednego miejsca i jest nadzorowane przez operatora 24/7. Obraz z kamer jest przetwarzany przez system zarządzania obrazem VMS, który następnie przekazuje informacje do nadrzędnego systemu PSIM.  Tam następuje integracja danych pochodzących ze wszystkich sensorów oraz systemów z obrazem z kamer. Dzięki ustrukturyzowanym procedurom zarządzania incydentami, operator systemu może podjąć odpowiednie kroki, np. wysłać patrol na miejsce zdarzenia.