Z czego składa się instalacja alarmowa?

System alarmowy znajduje zastosowanie zarówno u użytkowników prywatnych jak i w publicznych miejscach. Jest to niejako podstawowa instalacja ochrony obiektu. Jej głównym elementem jest centrala alarmowa, która stanowi „mózg” systemu bezpieczeństwa. To właśnie w centrali zachodzą procesy interpretacyjne odebranych sygnałów, a także w konsekwencji tego uruchomienie procedur i algorytmów przypisanych konkretnym, zdefiniowanym zdarzeniom. Bodźce docierające do centrali alarmowej to np.: sygnał z rozmieszczonych czujników. Centrala alarmowa czuwa również nad pracą całego systemu, analizuje stan poszczególnych komponentów. Gdyby doszło do utraty łączności z którymś z elementów instalacji, centrala wychwytuje te stan rzeczy i dokonuje diagnozy. Przekazuje do administratora informacje o błędach w funkcjonowaniu.

Centrala w systemie alarmowym zawsze powinna zostać dobrana zgodnie z potrzebami. Ważna jest liczba potencjalnie obsługiwanych urządzeń oraz ich wzajemna kompatybilność. Centrala to zazwyczaj przypomina z zewnątrz skrzynkę, podobną do tej elektrycznej, znajdującej się wewnątrz obiektu.

Manipulatory jako kolejny element składowy instalacji alarmowej

Każda z instalacji alarmowych wyposażona jest w tzw. manipulator-klawiaturę. Rolą manipulatora jest zarządzanie i obsługa systemu, np.: uzbrajanie i rozbrajanie alarmów, przycisk napadowy do wezwania natychmiastowej pomocy itp. Obecnie coraz częściej stosuje się najprostsze i intuicyjne w obsłudze manipulatory z wyświetlaczem LCD. Na ekranie możemy wówczas odczytać pełną informację o stanie systemu i zmieniać ustawienia wedle własnych preferencji.

Pozostałe składowe systemu alarmowego

Sprawna instalacja alarmowa to również inne elementy. Wyróżniamy, m.in.:

  • czujniki, np.: czujnik ruchu, zbicia szyby, otwarcia okien i drzwi, dymu, ciepła itp.;
  • sygnalizatory – zadaniem ich jest powiadomienie użytkowników o zagrożeniu i zaistnieniu niepożądanej sytuacji. Najczęściej jest to emisja dźwięków o niskiej częstotliwości, która powiadamia, ale także rozprasza działania ewentualnych intruzów. Sygnalizatory mogą też przybierać postać świetlną;
  • mechanizmy powiadamiające – ich działanie rozpoczyna się w momencie dotarcia do centrali alarmującego sygnału. Najczęściej skorelowane są one z centralą agencji ochrony, która świadczy usługi błyskawicznej pomocy. Mechanizmy powiadamiające łączą się również z urządzeniami mobilnymi, informując na bieżąco o rozwoju sytuacji.

Sprawdź także inne artykuły: