Z czego składa się alarm?
System alarmowy to współpracujące ze sobą elementy składowe, które nade wszystko muszą być ze sobą kompatybilne. O to warto zadbać. Wszystkie elementy systemu muszą zostać dobrane zgodnie z naszymi preferencjami i zapotrzebowaniem.
Najważniejszym elementem alarmu jest centrala alarmowa. To ona odpowiada za koordynowanie wszelkich działań systemu. Do centrali alarmowej dochodzą sygnały, które podlegają interpretacji. Na tej podstawie uruchamiane są odpowiednie, przypisane procedury do konkretnych zdarzeń. Centrala przetwarza więc bodźce z czujników w odpowiednie działanie i komunikat. Dodatkowo sprawuje ona nadzór nad funkcjonowaniem pozostałych podzespołów, wykrywa ich wszelkie błędy, utratę połączenia.
Centrala alarmowa to również archiwizacja wszelkich zdarzeń: wywołane alarmy, aktywacja i dezaktywacja systemu, modyfikacje ustawień, zaistniałe awarie itp.
Czujniki wykrywające zagrożenia
Ważnym elementem alarmu są czujniki, które odpowiedzialne są za wykrywanie i przesyłanie sygnałów o zaistnieniu zagrożenia. Są zaprojektowane do działania w odpowiednim środowisku i wykrywania konkretnych rodzajów zagrożeń. Najczęściej w systemach alarmowych wykorzystuje się czujniki ruchu PIR, działające na zasadzie pasywnej podczerwieni. Wykrywają one zmiany w promieniowaniu cieplnym i tym samym ruch osób. Obok czujników ruchu wykorzystuje się także np.: czujniki zbicia szyby czy czujniki otwierania drzwi czy okien.
Manipulator alarmu – komfortowa obsługa systemu alarmowego
Narzędziem umożliwiającym zarządzanie i sterownie systemem alarmowym jest manipulator, inaczej interfejs użytkownika. Może on przybierać formę panelu z klawiaturą alfanumeryczną lub dotykowego ekranu LCD (bardzo funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie). Dzięki manipulatorowi możemy odbierać komunikaty, sprawdzać stan całej instalacji alarmowej, modyfikować jej ustawienia, uzbrajać/rozbrajać system itp.
Mechanizmy powiadamiające zapewniające komunikację użytkownika z systemem alarmowym
Istotnym elementem alarmu jest moduł komunikacyjny. To dzięki tym mechanizmom użytkownik otrzyma powiadomienie o pracy systemu, o naruszeniu stanu czuwania. Najczęściej spotykamy się z modułami GSM opartymi na telefonach komórkowych, ale także TCP/IP opartymi na komputerach, urządzeniach mobilnych i aplikacjach mobilnych.
Urządzenia emitujące sygnały akustyczne i optyczne, czyli sygnalizatory alarmu
Ostatnim z elementów systemu alarmowego są sygnalizatory. Dzielimy je na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Ich zadaniem jest powiadomienie domowników o sytuacji zagrożenia, a także spłoszenie potencjalnych intruzów. Aktywacja sygnalizatorów to impuls do podjęcia szybkich reakcji i eliminacji zagrożenia.
Sprawdź także inne wpisy oraz artykuły: