Układanie światłowodów w ziemi – podstawowe zasady, których należy przestrzegać
Co do zasady światłowodów nie należy układać bezpośrednio w ziemi. Nie powinniśmy do tego wykorzystywać również wyłącznie istniejącej infrastruktury teletechnicznej, tzw. pierwotnej. Kable światłowodowe wpierw należy umieścić w rurach wtórnych, osłonowych. Są to zwykle mikrorurki o niedużej średnicy albo rury typu RHDPE. Rury RHDPE często wykorzystywane do światłowodów układanych w ziemi to rury przepustowe z polietylenu, odpowiednio sztywne i odporne na nacisk, dodatkowo trwałe, odporne na środowiska kwaśne i zasadowe, na niskie temperatury. Dodatkowo charakteryzują się niskimi oporami zaciągania kabli, w tym przypadku światłowodowych.
Metody układania kabli światłowodowych. Jakie wyróżniamy?
Na samym początku rozwoju technologii światłowodowej, kable umieszczane były w rurach osłonowych całkowicie manualnie. Metoda ta wykorzystywana jest również obecnie, zwłaszcza w istniejącej już infrastrukturze np.: w mieście (mnogość kabli w już istniejącej kanalizacji kablowej). Najczęściej stosuje się do tego linkę, pilot z włókna szklanego, czasem specjalną wciągarkę. Dużym minusem manualnego działania jest znaczne ryzyko uszkodzeń podczas układania światłowodów w kanalizacji, w ziemi. Należy również uważać na istniejące kable teletransmisyjne. Metoda ta wymaga dużej precyzji w działaniu i dużego doświadczenia instalatorów. Z czasem rozpoczęto poszukiwanie metody efektywniejszej. Manualne wciąganie kabli czasem zastępowane jest metodą tzw. wdmuchiwania światłowodów. Jest ona bezproblemowa i skuteczna w szybkiej budowie nowych traktów światłowodowych.
O czym należy pamiętać przy układaniu światłowodów w ziemi?
Bardzo istotnym jest wykonanie niezbędnych pomiarów przed rozpoczęciem wdmuchiwania światłowodów. Należy dokonać tzw. pomiarów reflektometrycznych zarówno przed pracami, ale również po zakończeniu prac. Dzięki przeprowadzeniu wszystkich, właściwych pomiarów możemy praktycznie wyeliminować możliwość wystąpienia uszkodzeń strukturalnych, które wpłynęłyby na żywotność sieci. Pamiętajmy, że oprócz tłumienia w systemach światłowodowych bardzo ważnym parametrem jest wspomniana reflektancja, czyli jak złącze odbija padający na niego sygnał. Po zakończeniu procesu układania światłowodów w ziemi należy przeprowadzić proces tzw. czyszczenia. Nawet małe zabrudzenie złącz może pogorszyć funkcjonalność światłowodów i jego reflektancję.
Najpopularniejsze metody wdmuchiwania kabli światłowodowych, kładzionych w ziemi, w odpowiednie osłony
Wyróżniamy następujące 3 metody wdmuchiwania światłowodów (najczęściej dotyczy dłuższych odcinków - traktów i wymaga specjalistycznych urządzeń):
- wdmuchiwanie z wykorzystaniem sprężonego powietrza – technologia oparta jest na specjalnych sprężarkach, wtłaczających powietrze do rur osłonowych;
- wdmuchiwanie z wykorzystaniem wspomagania mechanicznego – jest to metoda hybrydowa, która poza sprężonym powietrzem wykorzystuje także specjalny, mechaniczny podajnik do przesuwania kabli; przyśpiesza to znacznie proces;
- wdmuchiwanie z wykorzystaniem wody – metoda najrzadziej stosowana i najmniej popularna z wymienionych trzech.
Zobacz również: