Historia telewizji przemysłowej – jak to się wszystko zaczęło?

Monitoring przemysłowy to system, który obecnie jest praktycznie wszechobecny. Pozwala nam czuć się bezpieczniej i lepiej zabezpieczać nasze dobra oraz mienie. Funkcjonalności obecnego monitoringu wizyjnego są szerokie, ale nie zawsze tak było. Rys historyczny telewizji CCTV pokazuje jak dużą ewolucję przeszła, jak wiele zmian technologicznych nastąpiło.

Historia telewizji przemysłowej sięga 40 lat XX wielu. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to już około 80 lat historii. Wideo nadzór rozwinął się tak naprawdę u boku zmian technologicznych dla potrzeb militarnych. Nierzadko tak jest, że militaria „pchają” do przodu postęp techniczny. Tak też było i w tym przypadku. Pierwsze rozwiązania z zakresu monitoringu pojawiły się w Niemczech w 1942 roku, w mieście Peenemünde. Jego zadania były ściśle militarne, a mianowicie obserwacja uruchomienia rakiet V-2. Został stworzony przez niemieckich inżynierów i opracowany, wprowadzony do rozruchu przez firmę Siemens AG.

Niemcy kolebką monitoringu przemysłowego, Kto jeszcze?

Zalążek telewizji CCTV pojawił i rozwinął się także w USA w roku 1949. Pierwszy system, który tu powstał to Vericon. W 1969 roku powstał kolejny system monitoringu – stworzony przez Marie Van Brittan Brown i jego cel był już bardziej zbliżony do obecnego, czyli ochrony mienia prywatnego, zastosowanie było bardziej domowe. Monitoring przemysłowy równolegle do USA rozwijał się także w Wielkiej Brytanii.

W przestrzeni publicznej telewizja CCTV została zastosowana po raz pierwszy w Olean w stanie Nowy York w 1968 roku. System zainstalowany został wzdłuż ulic, aby niwelować postępującą przestępczość.

Od lat 80 i 90 XX wieku popularność i rozwój technologii monitoringu przemysłowego stale wzrasta, rozprzestrzenia się w stałym tempie. Wzrasta liczba kamer przemysłowych w różnych przestrzeniach publicznych jak: parkingi, ulice miast, place zabaw, urzędy, banki, szkoły, galerie handlowe, hotele, budynki mieszkalne wielorodzinne, osiedla strzeżone itp.

Postęp technologiczny na przykładzie ewolucji monitoringu przemysłowego

Początki monitoringu to naprawdę osiągi, które odbiegają zdecydowanie od nowoczesnych rozwiązań. Telewizyjny system dozorowy w swojej kolebce charakteryzował się bardzo niskimi rozdzielczościami. Można było podłączyć wyłącznie każdą kamerę pojedynczo do odrębnego monitora – z zastosowaniem kabla koncentrycznego, czyli np.: 10 kamer wymagało 10 monitorów do ich obsługi. Monitory prezentowały obraz czarno biały. Połączenia były bardzo prymitywne.

Z czasem nastąpił rozwój tzw. multipleksów, czyli można było prowadzić obserwację z wielu kamer na jednym monitorze, z podzielonym obrazem na ekranie. Koniec lat 80 to nadal rejestrowanie nagrań na kasetach VHS. Dodatkowo materiał nie był opatrzony datą ani godziną nagrania. Dużą rewolucją w zakresie telewizji dozorowej były rejestratory DVR po 1990 roku. Zaczęto rejestrować daty i godziny. Z czasem pojawiły się możliwości przybliżania obrazu (zoom) oraz detekcji ruchu. Nastąpiła też znaczna automatyzacja pracy systemu wizyjnego, bez konieczności ciągłego angażowania administratora.

Rys historyczny telewizji przemysłowej w Polsce - a jak początki wyglądały u nas?

Jeśli chodzi o Polskę to pierwszy system monitoringu przemysłowego był produkowany na masową skalę w zakładach „Alfa” – Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Do produkcji wszedł w 1959-60 roku. System ten zawierał kamerę z widikonem w technologii lampowej, monitor w technologii lampowej z czarno-białym kineskopem. Całość ważyła około 60 kg. System ten przez 10 lat dostarczany był głównie do kopalni, hut i elektrowni, a także do telewizji TVP.

Sprawdź także: