Telewizja przemysłowa w szpitalach – temat ważny i wzbudzający emocje
Telewizja przemysłowa w placówkach medycznych jest tematem nieco kontrowersyjnym. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z wagi i znaczenia telewizji przemysłowej i monitoringu w szpitalach, z drugiej rozważamy tematykę prywatności oraz poczucia komfortu dla pacjentów i personelu w tak wymagającym i wrażliwym miejscu, jak placówka medyczna.
Telewizja przemysłowa w szpitalach to z pewnością poprawa bezpieczeństwa i możliwość szybkiego reagowania, bez zbędnej zwłoki. To często cenne minuty i sekundy, które pozwalają ocalić ludzkie życie. Rozważając telewizję przemysłową w szpitalach w takim aspekcie, słuszna jest teza ku zwiększaniu jej zasięgu i zakresu działania w każdym szpitalu.
Ważną przesłanką jest jednak odpowiednie i profesjonalne zaprojektowanie telewizji przemysłowej w szpitalach, tak aby nie przyczyniała się ona do braku komfortu osób przebywających w szpitalach, nie wzbudzała obaw o bezpieczeństwo danych osobowych, a także nie wzmacniała wrażenia natrętności obecności rozwiązań technologicznych. Telewizja przemysłowa w szpitalach jest dyskretna, wspomagająca w działaniach i z dominującą funkcją ochrony osób i mienia.
Co jest szczególnie istotne przy projektowaniu telewizji przemysłowej w szpitalach?
W szpitalach telewizja przemysłowa opiera się zazwyczaj na kamerach typu kopułki stałopozycyjne, które są bardzo niewielkie, mają bardzo płaską konstrukcję. W efekcie tego typu kamery telewizji przemysłowej w szpitalu nie przyciągają uwagi i są bardziej niewidoczne dla pacjentów. Nie wywołują poczucia dyskomfortu. Na klatkach schodowych i w holach szpitali można z kolei wykorzystać kamery kompaktowe. Tego typu miejsca to w szpitalach obszary chwilowej obecności, pacjenci nie przebywają tam długo, więc tego typu rozwiązanie jest wystarczające. Telewizja przemysłowa w holach i korytarzach szpitali gównie realizuje cele prewencyjne.
Kamery przemysłowe w szpitalach sprawdzają się również na salach noworodkowych i salach dla małych dzieci. Tutaj dużą rolę odgrywają kamery z funkcją dzień/noc, które pozwalają na stały wgląd w sytuację bieżącą, niezależnie od warunków oświetleniowych.
Inne newralgiczne miejsca w szpitalach uzasadniające stosowanie telewizji przemysłowej?
Ochrona zdrowia jest priorytetowym zadaniem szpitali. Efektywny i nowoczesny monitoring powinien swoim zasięgiem objąć obszary o krytycznym znaczeniu w szpitalach, np.: izby przyjęć, oddziały psychiatryczne, oddziały dziecięce, odziały z pacjentami wymagającymi szczególnej opieki i dozoru.
Nagrania z telewizji przemysłowej w szpitalach to szybkie rozpoznawanie sytuacji krytycznych, sprawne podejmowanie działań, a także ewentualny materiał dowodowy i wyjaśniający w przypadku incydentów i zdarzeń nadzwyczajnych. Dodatkowo telewizja przemysłowa w szpitalach pełni także swoistą funkcję prewencyjną chroniąc przed włamaniem, wandalizmem, uszkodzeniem mienia i dóbr pacjentów oraz stanowi wspomnianą już pomoc dowodową przy np.; roszczeniach ubezpieczeniowych.
Telewizja przemysłowa w szpitalach i jej główne elementy składowe
Kompletny system monitoringu przemysłowego w szpitalach to taki, w skład którego wchodzą przykładowo:
- kamery przemysłowe różnego typu;
- urządzenia rejestrujące obraz (rejestratory DVR, karty DVR);
- monitory;
- zasilacze;
- przewody transmisyjne lub systemy bezprzewodowe;
- obudowy, wtyki, uchwyty i inne drobne akcesoria.
Zobacz również: