Telewizja przemysłowa w halach produkcyjnych – zasadność i funkcjonalność zastosowania

Telewizja przemysłowa CCTV w halach produkcyjnych to obecnie niemal element będący standardem w skutecznym działaniu firmy przemysłowej. Dlaczego?  Monitoring CCTV to podstawowy element zapewniający bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Na powierzchniach magazynowych gromadzona jest duża ilość asortymentu o znaczącej wartości. Są to materiały, towary, podzespoły, produkty w toku obróbki itp., stanowiące majątek obrotowy firmy. Znajdują się tu także cenne maszyny i urządzenia zakładu – aktywa trwałe. Dostęp do nich zwykle jest udzielony dużej ilości osób, co powoduje, że trudno wyeliminować nieuczciwych pracowników. Kamery CCTV zainstalowane w przemysłowych halach produkcyjnych niwelują zjawisko pokus kradzieży i wandalizmu wśród zespołu pracującego. Pracownicy zawsze powinni zostać poinformowani o działaniu telewizji przemysłowej w halach produkcyjnych i magazynowych, co już często jest wystarczające, aby zapobiec nadużyciom.

Zadbaj o bezpieczeństwo pracowników – telewizja przemysłowa w halach produkcyjnych jako realizacja polityki BHP i PPOŻ

Telewizja przemysłowa w halach produkcyjnych to także korzyści dla pracowników, troska o ich bezpieczeństwo. W tym wymiarze telewizja przemysłowa pozwala na szybką identyfikację niebezpiecznych zdarzeń, zagrażających zdrowiu i życiu. Pozwala na szybkie reagowanie i wezwanie odpowiedniej pomocy, np.: na wypadek pożaru.

Telewizja CCTV w halach i magazynach a system kontroli dostępu

Każda firma przemysłowa posiada własną politykę bezpieczeństwa. Monitoring w halach pozwala na jej skuteczną realizację i integrację z systemem kontroli dostępu dla chronionych czy wrażliwych obszarów. Do niektórych zasobów magazynowych dostęp powinny mieć tylko wybrane osoby. Kamery w ramach telewizji CCTV pozwalają uchwycić nadużycia w tym zakresie.

Telewizja przemysłowa w halach produkcyjnych – narzędzie stałego nadzoru nad procedurami i regulaminami firmy

Monitoring wizyjny w halach przemysłowych to także nadzór nad wypełnianiem regulaminów, okólników, procedur, norm firmy. Dotyczy to np.: procedur załadunku i rozładunku towarów na halach, poruszania się wózkami widłowymi, układania palet towarowych itp. Już sama obecność kamer powoduje, że sumienność i szczegółowość działań jest często na wyższym poziomie.

Cechy dobrej jakościowo telewizji przemysłowej w halach produkcyjnych?

Rekomendowana telewizja przemysłowa w halach produkcyjnych i magazynowych to monitoring IP. Jest to najnowocześniejsza forma oparta na sieci przewodowej, komputerowej LAN albo bezprzewodowej Wi-Fi. Kamery te cechuje dobra jakość obrazu, wysoka szczegółowość, łatwość zarządzania mobilnego, zdalne wykorzystanie z każdego miejsca z dostępem do internetu, obraz w czasie rzeczywistym „online”.

Parametry, które warto wziąć pod uwagę to głownie:

  • rozdzielczość – czyli kamery megapikselowe, z dużą rozdzielczością, bardziej szczegółowe;
  • obiektyw – najlepsze obiektywy ze zmienną ogniskową – przy dużych powierzchniach, przy mniejszych wystarczy czasem kamera hemisferyczna;
  • promiennik IR – oświetlacz podczerwieni, który jest wystarczająco czuły, aby pracować w ciemności;
  • obudowa – jej wytrzymałość i szczelność IP – pomieszczenia przemysłowe to zwykle duża ilość wilgoci, pyłów i zanieczyszczeń, warto więc zainwestować w wysoki poziom szczelności, np.: IP66 lub IP67. Dodatkowo obudowa urządzenia dozoru wizyjnego powinna odznaczać się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne IK.

Zobacz również:

Przykłady produktów: