Telewizja przemysłowa CCTV na stadionach – wymóg prawny i gwarant bezpieczeństwa na obiekcie sportowym
Telewizja CCTV na stadionach sportowych to kompleksowy system monitoringu, który powinien spełniać wymogi określone przepisami prawa oraz standardy UE czy np.: UEFA. Telewizja przemysłowa na stadionach to głównie system bazujący na najnowocześniejszych technologiach sieci IP.
Sprzęt dobierany przy projektowaniu oraz finalnej instalacji systemu telewizji przemysłowej na stadionach powinien wypełniać wymogi i wytyczne określone w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 oraz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej z 10 stycznia 2011 roku. To właśnie w tych przepisach określone są np.: minimalne wymogi parametrów rejestrowanego obrazu oraz rejestrowanego dźwięku, tak aby skutecznie identyfikować uczestników masowej imprezy, zrozumieć treści haseł i okrzyków oraz jednoznacznie określić charakter zachowania się uczestników.
Najważniejsze cechy charakteryzujące telewizję przemysłową CCTV na stadionach
Zadania, które stawiane są CCTV na stadionach to przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników, personelu, sportowców oraz zapewnienie ochrony mienia stadionu.
CCTV na stadionach obecnie uznawane jest za najskuteczniejsze i niezastępowalne narzędzie walki z ogólnie pojętą przestępczością na stadionach. Aby zadanie to było realizowane, najważniejszym jest właściwe zaprojektowanie monitoringu przemysłowego na stadionach przez profesjonalne firmy.
Główne założenia projektu CCTV na stadionach to:
- identyfikacja kibiców bez względu na zajmowane miejsce;
- kąt prowadzenia obserwacji i prędkość podążania za postaciami, twarzami uczestników, powinien mieć bardzo szeroki zakres;
- rozmieszczenie umożliwiające pracę przy ogromnej liczbie obserwowanych podmiotów;
- obserwacja strategicznych punktów z wielu kamer przemysłowych – z rożnych kierunków i pod różnym kątem;
- identyfikacja osób wchodzących na stadion, tzw. punkty kontrolne. Błyskawiczne powiązanie danych z punktów rejestrujących z obrazami z zamieszek;
- dobra jakość rejestracji sygnału akustycznego;
- wandaloodporność obudowy osprzętu CCTV i jego wysoka hermetyczność;
- używanie kamer różnego typu, np.: szybkoobrotowych, stacjonarnych, widokowych, termowizyjnych, dualnych, dużej rozdzielczości, z filtrem IR itp.
Umiejscowienie telewizji przemysłowej CCTV na stadionie
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, monitoringowi będą podlegać ogrodzenia zewnętrzne obiektu, kasy biletowe, bramy furtki, parkingi, drogi ewakuacyjne oraz płyta boiska. Ze względu na możliwość zmian w tym zakresie, należy jednak na bieżąca śledzić aktualne przepisy, by należycie zabezpieczać stadiony.
Główne zadania telewizji przemysłowej CCTV na stadionach
Strategiczne zadania stawiane przed CCTV na stadionach to:
- precyzyjna identyfikacja tożsamości pseudokibiców, pozbawienie chuliganów stadionowych anonimowości;
- odtworzenie przebiegu zdarzeń;
- zapobieżenie wypadkom, szybkie reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia;
- ochrona mienia, przeciwdziałanie atakom wandalizmu;
- dostarczenie dowodów organom ścigania itp.
Zobacz również: