Telewizja przemysłowa CCTV na lotniskach – gwarant bezpieczeństwa i skutecznej organizacji

Telewizja przemysłowa na lotniskach spełnia bardzo istotną rolę. Infrastruktura każdego lotniska jest niezmiernie złożona, a zmiany oraz ruch, który się na nim odbywa cechuje bardzo wysokie natężenie. Chodzi zarówno o tempo zmian wśród użytkowników lotniska, np. podróżnych, w zakresie przewożonych bagaży, a le także o ten najistotniejszy, czyli ruch lotniczy.

Lotnisko i CCTV to ściśle powiązane organizmy. Lotnisko jako zorganizowana przestrzeń z wieloma różnorodnymi strefami wymagającymi nadzoru w połączeniu z monitoringiem CCTV stanowią idealną całość, system pozwala na  stały monitoring i rejestrowanie zdarzeń w trybie natychmiastowym, na bieżąco.

Telewizja przemysłowa na lotniskach dotyczy przede wszystkim kontroli ruchu lotniczego, czyli monitoringu pasów startowych oraz stref lądowania. CCTV na lotnisku to jedno z narzędzi do zapewnienia ciągłości i nienaruszalności precyzji planów lotów.

Telewizja przemysłowa na lotniskach to także strefa handlowa, czyli sklepy i restauracje wymagające nadzoru wizyjnego, a także tak newralgiczne miejsca jak: terminale, bramki, miejsca odpraw, miejsca transportu bagażów itp.

Telewizja CCTV jest konieczna na każdym lotnisku – jakie są jej główne zadania?

Telewizja przemysłowa na lotnisku to także urządzenia monitorowania w strefie lądowania przy dokach. Najczęściej w tej strefie mamy do czynienia z kamerami CCTV ruchomymi, które precyzyjnie śledzą trasę samolotów.  Są to kamery o wysokiej rozdzielczości i specjalnych obrotowych głowicach, które umożliwiają rejestr obrazu nawet obiektów poruszających się bardzo szybko.

Szybkość w telewizji CCTV na lotniskach pełni kluczową rolę, tak aby zakres możliwej reakcji był jak najbardziej natychmiastowy, aby błyskawicznie rozpoznawane były podejrzane zdarzenia. Przy pasach lotniczych, kamery CCTV charakteryzują się wysoką prędkością obrotu, podążania za obiektem – wynoszącym nawet w poziomie 100°/sekundę, a w pionie 50°/sekundę. Dodatkowo monitoring CCTV na lotniskach to obudowy o wysokiej klasie hermetyczności, odporne na pracę w szerokim zakresie temperaturowym.

Kamery w telewizji przemysłowej na lotniskach cechuje także wysoka rozdzielczość obrazu, obiektywy zmiennoogniskowe lub tzw. teleobiektywy. Nierzadko są to kamery dualne z filtrem do rejestracji obrazu również w podczerwieni w całkowitej ciemności, z bardzo dużym naciskiem na szczegóły obrazu w kolorze i monochromatycznym trybie, oraz z szerokim zakresem dynamiki WDR.

Podstawowe elementy składowe, które wchodzą w zakres systemu technologii CCTV na lotniskach

CCTV na lotniskach to głównie infrastruktura sieciowa IP. Do zarządzania CCTV na lotniskach wykorzystywany jest dedykowany serwer. Na system CCTV na lotnisku składa się szereg kamer stacjonarnych, obrotowych, widokowych. Ich ilość zależna jest od rozmiarów lotniska.  Obrazy z lotniska rejestrowane są na odpowiednich urządzeniach rejestrujących o dużej pamięci dyskowej i wysokim stopniu ochrony baz danych.

Nagrania z telewizji przemysłowej na lotnisku pozwalają na efektywne zarządzanie tak skomplikowanym organizmem, a także na rejestrowanie obrazów wizerunku osób, numerów tablic rejestracyjnych, marek pojazdu, szczegółów bagażów itp. Nagrania są nierzadko istotnym dowodem w konkretnych sprawach nadużyć, przestępstw i wypadków na terenie lotniska.