Szyld z kontrolą dostępu – skuteczne rozwiązanie na ograniczenie dostępu osobom nieupoważnionym
Jeśli szukasz prostego rozwiązania z zakresu kontroli dostępu to szyld jest najtrafniejszym wyborem. Czym jest szyld z kontrolą dostępu? Jest to kontroler dostępu składający się z klamki, zamka elektromechanicznego, modułu kontroli dostępu oraz klawiatury numerycznej. Przeznaczony jest do nieskomplikowanego montażu w skrzydle drzwiowym.
Szyld z kontrolą dostępu ogranicza dostęp do chronionych pomieszczeń osobom nieupoważnionym, czy też małym dzieciom. Często rozwiązanie to stosowane jest w przypadku pokoi hotelowych, w pensjonatach, hostelach itp. Maksymalna ilość przypisanych użytkowników (np.: lokatorów) i identyfikatorów to nawet 100 kart + 100 kodów cyfrowych.
Co znajduje się w zestawie szyldu z kontrolą dostępu?
W zależności od modelu samego urządzenia, na korpusie szyldu z kontrolą dostępu może znajdować się:
- czytnik kart zbliżeniowych;
- czytnik breloków zbliżeniowych;
- mechaniczna klawiatura numeryczna;
- dotykowa klawiatura numeryczna.
W zestawie znajdziemy: szyld zewnętrzny z klamką oraz elektronicznym modułem kontroli dostępu z wbudowaną wkładką patentową, szyld wewnętrzny z klamką, pojemnik baterii, moduł programowania, klucze do ręcznego i awaryjnego otwierania drzwi, karty zbliżeniowe/breloki do zaprogramowania, elementy montażowe i instrukcję obsługi oraz montażu.
Do jakich skrzydeł drzwiowych można montować szyld z kontrolą dostępu?
Dużą zaletą szyldu z kontrolą dostępu jest jego przeznaczenie zarówno do montażu w drzwiach otwieranych na lewo, jak i na prawo. Możemy zamontować je do każdego z dostępnych rodzajów skrzydeł drzwiowych wewnętrznych. Dodatkowo szyld to uniwersalny rozstaw śrub mocujących 38~40,5 mm co w większości wypadków daje możliwość wykorzystania zamka już zamontowanego w drzwiach. Pamiętajmy, że montaż zawsze jest wewnętrzny.
Szyld z kontrolą dostępu – jak działa jego mechanizm?
Działanie szyldu z kontrolą dostępu jest następujące: po zbliżeniu breloka czy karty do czytnika, albo też wpisania kodu PIN do szyfratora, następuje wysłanie impulsu z modułu kontroli dostępu i dzięki temu serwomotor odblokowuje przekładnię mechaniczną, umożliwiając otwarcie drzwi poprzez normalne przyciśnięcie klamki na szyldzie. Okres oczekiwania na wciśnięcie klamki jest ustawiony fabrycznie i wynosi około 5 sekund. Przy braku działania podjętego w tym czasie następuje ponowna blokada przekładni i przejście zamka w stan czuwania na podanie kolejnego impulsu.
Co dzieje się w tym czasie po wewnętrznej stronie szyldu z kontrolą dostępu?
Od wewnętrznej strony pomieszczenia, zawsze istnieje możliwość otwarcia drzwi poprzez normalne naciśnięcie klamki. Po zamknięciu otwartych drzwi automatycznie następuje blokada, czyli zadziałanie mechanizmu zapadki, które powoduje ponowne oczekiwanie na polecenie otwarcia (impuls z zewnętrznego identyfikatora).
Każdorazowo, w przypadku rozładowania się baterii, czy też awarii jest opcja otwarcia zamka przy użyciu zwykłego klucza mechanicznego. Zawsze znajduje się on w komplecie każdego zestawu. Szyld z kontrolą dostępu zasilany jest bateriami alkaicznymi typu 1,5 V AA. Na komplecie baterii pracuje około 1 rok.
Sprawdź również: