System kontroli dostępu na targach – jakie są jego główne założenia?

Wszelkiego rodzaju eventy, typu targi i konferencje skupiają dużą ilość osób na danej, ograniczonej przestrzeni. Podzielona ona zostaje na konkretne strefy i wymaga dobrej organizacji ruchu i przepustowości ciągów komunikacyjnych. Imprezy masowe typu targi wymagają także najwyższego stopnia bezpieczeństwa, tak aby niwelować niebezpieczeństwa i ryzyka zagrażające zdrowiu i życiu uczestników, a także mieniu i poufnym, zastrzeżonym informacjom.

System kontroli dostępu na targach ma za zadanie ograniczenie dostępu nieuprawnionym użytkownikom do określonych stref i miejsc oraz zapewnienie łatwego i sprawnego dostępu dla osób uprawnionych. Najprostszy schemat działania systemu kontroli dostępu na targach to rozmieszczenie urządzeń identyfikujących jak np.: szyfratory, czytniki, skanery oraz urządzeń realizujących udostępnienie bądź odmowę jak rygle elektromagnetyczne, zamki elektryczne, bramki, szlabany itp. Całość integruje centrala kontroli dostępu wraz z dedykowanym oprogramowaniem, bazą danych zarządzana przez Administratora.

Najczęściej uczestnik targów otrzymuje identyfikator w odpowiedniej postaci, np.: karta, brelok, opaska. Identyfikator ten odczytywany jest w określonych punktach kontrolnych targów i wystaw. System identyfikuje uczestnika i rejestruje jego obecność.  Na targach często wykorzystuje się tzw. bramki kontrolne mechaniczne lub elektroniczne, które otwierają się po użyciu prawidłowego identyfikatora.

System kontroli dostępu to także w przypadku targów narzędzie reagowania kryzysowego. Obejmuje to powiadomienia SMS, e-maile, komunikaty głosowe lub sygnalizację dźwiękową. Odpowiedni personel informowany jest niezwłocznie o nieautoryzowanym dostępie, włamaniu, czy innych incydentach, w tym wymagających natychmiastowej pomocy służb medycznych.

Podsumowując system kontroli dostępu na targach to:

  • centralne określanie uprawnień poszczególnych użytkowników, budowanie drzewka ról;
  • natychmiastowa identyfikacja i weryfikacja użytkownika,
  • kontrola nad obecnością poszczególnych użytkowników w chronionych strefach,
  • bieżące informacje o zdarzeniach w systemie, błyskawiczne reagowanie, kontrola ilościowego stanu osobowego w czasie rzeczywistym w określonych strefach;
  • wydawanie stosownych komunikatów, np.: głosowych;
  • redukcja ryzyka strat związanych z kradzieżą mienia i informacji;
  • łatwe i wygodne sterowanie zaporami.

Nowoczesne rozwiązania systemu kontroli dostępu na targach, wystawach i innych imprezach masowych

Coraz częściej nowoczesne systemy wykorzystują technologie biometryczne (skanowanie linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy). Opierają swoje działanie również na technologiach mobilnych, jakże obecne powszechnych. Mowa tu o aplikacjach mobilnych i elektronicznej rezerwacji biletów, generowaniu kodów QR oraz obsłudze elektronicznych identyfikatorów na smartfonach.

Systemy kontroli dostępu, w które i obecnie inwestuje się, umożliwiają pełną integrację z innymi wykorzystywanymi systemami, tworząc zwartą siatkę współdziałania i zależności. Najczęściej mowa o monitoringu wizyjnym na targach oraz systemie ppoż i systemie alarmowym.

Kamery monitorujące są wówczas rozmieszczone w strategicznych punktach targów, obejmujących wejścia/wyjścia, stoiska, konkretne sale, przejścia itp.

System kontroli dostępu na targach, jako skuteczne narzędzie marketingowe i biznesowych analiz

Dużym atutem systemu kontroli dostępu w przypadku targów i podobnych imprez handlowych jest możliwość monitorowania stanu osobowego w poszczególnych strefach w określonych przedziałach czasowych. Uzyskujemy informację o czasie spędzonym w poszczególnych strefach targowych. Możemy generować cenne raporty i statystyki dotyczące frekwencji, natężenia ruchu, a tym samym analizować preferencje uczestników targów.

Sprawdź także inne artykuły: