Systemy alarmowe są coraz częściej wybierane przez osoby prywatne
Systemy alarmowe coraz częściej wybierane są też przez użytkowników indywidualnych. Używane są zarówno w przypadku samych budynków mieszkalnych, jak i garaży, budynków gospodarczych, itp. Obecnie instalacje są niezwykle precyzyjne, zapewniające wysoką jakość działania, czy m.in. inteligentne, zdalne zarządzanie. W ramach naszych usług możemy kompleksowo wykonać instalację alarmową.
Kiedy alarm jest uzbrojony?
„Uzbrojony” alarm oznacza, że jest on aktywny i gotowy do działania, w sytuacji, gdy zaistnieje odpowiedni sygnał, płynący z czujek. Potrafią one wykryć określone zdarzenia, np. gdy pojawi się intruz w chronionej strefie, ktoś spróbuje otworzyć drzwi, okna itp.
Alarm uzbrojony powoduje, że podczas np.: próby włamania automatycznie uruchamia się sygnał dźwiękowy i świetlny, wysyłana zostaje do zainteresowanych stron informacja o zaistnieniu zagrożenia.
Alarm uzbraja się na manipulatorze lub też zdalnie w aplikacji (jeśli jest taka opcja). Stan uzbrojenia, czyli oczekiwania na wykrycie intruza zazwyczaj sygnalizowany jest na manipulatorze kontrolką alarmu świecącą na czerwono. Zielona kontrolka oznacza rozbrojenie alarmu budynku, czy danej strefy.
Alarmy bezprzewodowe czy przewodowe – czym się kierować w wyborze?
Alarmy bezprzewodowe nie wymagają poprowadzenia instalacji kablowej, co jest ich dużym atutem. Wykorzystują komunikację bezprzewodową, do centrali alarmowej nie dochodzą żadne kable z urządzeń. Pamiętajmy jednak, że bezprzewodowy system alarmowy wciąż pozostaje droższym rozwiązaniem. Należy też liczyć się z zakłóceniami komunikacji bezprzewodowej (możliwość generacji fałszywych alarmów) oraz jej ograniczonym zasięgiem.
Co może uruchomić alarm? Jakie zdarzenia powodują aktywacje i gotowość systemu?
W przypadku czujek ruchu jest to wykrycie ruchu w polu detekcji. Najczęściej stosowane są czujki podczerwieni, ale dostępne są także czujki mikrofalowe. Dla uniknięcia fałszywych alarmów, płynących np.: z wykrycia ruchu zwierząt, ruchu powietrza w obrębie okien, zmian temperatur w obszarze grzejników itp. zaleca się stosowanie czujek dualnych – łączących podczerwień z mikrofalową analizą.
Alarm – w przypadku tzw. kontaktronów uruchamia otwarcie lub zamknięcie drzwi czy okna, przekręcenie klucza, naciśnięcie klamki czy przycisku. Montuje się je w oknach, drzwiach, bramach.
W przypadku aktywnych barier emitujących wiązki fal podczerwonych i tworzących niewidzialne bariery, np.: wokół działki, alarm uruchamia przerwanie (przecięcie) tych wiązek. Zaleca się ustawienie ich odpowiedniej wrażliwości reagowania – tzn. tak, by reakcja nastąpiła dopiero przy jednoczesnym przerwaniu kilku wiązek, aby uniknąć fałszywych alarmów, które mógłby zostać wywołane np. przez: zwierzęta, liście czy śmieci unoszone przez wiatr.
Co jeszcze może uruchomić alarm?
W przypadku specjalistycznych czujek alarm może zostać aktywowany wskutek, np.: próby podniesienia jakiegoś przedmiotu, pojawienia się dźwięku tłuczonego szkła, pojawienia się wibracji przy wierceniu otworu itp. Dostępne są również czujki reagujące np.: na gaz, dym czy zalanie.
Ile wytrzyma akumulator w alarmie?
To jak długo wytrzyma akumulator do alarmu zależne jest od kilku czynników, m.in.: jego pojemności liczonej w Ah oraz wielkości instalacji systemu alarmowego (np.: ilości czujek).
Do alarmu rekomenduje się akumulatory do magazynowania energii tzw. buforowe – AGM. Są to mocne modele, szczelne, odporne na rdzewienie, wibracje i inne czynniki. Najbardziej popularne pojemności akumulatorów do alarmu to: 7Ah, 9Ah, 17Ah, 18Ah.
Ważnym jest, aby systemy alarmowe miały możliwość informowania o stanie akumulatora i automatycznego wyłączania się po osiągnięciu pewnego minimalnego poziomu, nie doprowadzając do rozładowania akumulatora. Orientacyjnie można przyjąć, że przykładowo akumulator o mocy 7Ah powinien utrzymać gotowość alarmu do ok. 24h. Natomiast model 18Ah powinien zapewnić zasilanie nawet do 72h.
Zobacz również inne wpisy: