System kontroli dostępu w szpitalu i jego kluczowe znaczenie

W nowoczesnych placówkach medycznych: w szpitalach, przychodniach, laboratoriach itp. powinien funkcjonować obok monitoringu, dedykowany system kontroli odstępu. W przypadku szpitali jest to rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo wielu strategicznych obszarów funkcjonowania, do których dostęp powinien być znacząco ograniczony. W strefie szpitala wiele jest takich miejsc.

System kontroli dostępu w szpitalu to system, dzięki któremu administrator może zarządzać w czasie rzeczywistym uprawnieniami osób oraz fizycznym dostępem/odmową dostępu do konkretnych budynków czy pomieszczeń obiektu. Administrator dokonuje tego z poziomu dostępnego mu komputera stacjonarnego czy mobilnego, logując się na swoje strzeżone konto.

Co daje nam system kontroli dostępu w placówkach szpitalnych?

Dzięki takiemu systemowi możemy skutecznie i sprawnie zarządzać obiektem, ryzyko dostania się osób niepowołanych do określonych lokalizacji jest znacząco ograniczone, wręcz wyeliminowane. Mamy pewność, że nikt niepowołany nie wejdzie na strzeżony teren. W ten sposób w szpitalach można chronić np.: archiwa szpitalne, sale chorych w poważnych przypadkach, magazyny z lekami, pomieszczenia personelu szpitalnego itp.

Kogo dotyczy system KD w szpitalu?

System kontroli dostępu dotyczy różnych grup związanych ze środowiskiem szpitalnym. Są to lekarze, pielęgniarki, technicy medyczni, laboranci, ratownicy, praktykanci, pracownicy wspomagający, serwisanci, personel sprzątający, a także goście. System kontroli identyfikuje te osoby i przyznaje bądź odmawia im dostępu do określonych stref nadzoru. Dostępy są ważne w określonych przedziałach czasowych, według kryteriów ustalonych przez administratora.

Szpitalne systemy kontroli dostępu oparte na rolach – na czym polegają?

W tradycyjnych systemach KD uprawnienia przypisywane są bezpośrednio do każdego, pojedynczego użytkownika. Taka forma jest czasochłonna i nie sprawdza się w przypadku takiej dużej placówki jaką jest szpital.

Dla szpitali przewidziany jest system oparty na rolach, co oznacza, że uprawnienia opierają się na określonych rolach do których przypisywane są grupy osób z organizacji. Wielu użytkowników w szpitalu może mieć tą samą role i te same uprawnienia. Umożliwia to łatwe zarządzanie dostępem osób w szpitalu w ramach różnych, typowych dla szpitala grup. Tworzone jest swoiste „drzewo ról i uprawnień” w ramach polityki bezpieczeństwa szpitala.

Najczęściej wykorzystywane są karty, klucze mechatroniczne, klawiatury PIN, bransoletki, opaski, tagi lub odciski linii papilarnych, aby uzyskać dostęp do określonego pomieszczenia. W nowoczesnych systemach dostępne są także mobilne klucze, przesyłane przez administratora na urządzenie typu smartfon czy tablet. Nierzadko systemy KD są zintegrowane z systemami ewidencji czasu pracy pracowników szpitali.

Sprawdź również inne wpisy: