System kontroli dostępu w szkole, czyli bezpieczeństwo ponad wszystko
Szkoła i inne placówki oświatowe to instytucje wysokiego zaufania. Ich głównym zadaniem jest dbałość o dobro uczniów, studentów i wszystkich użytkowników. System kontroli dostępu w szkole jest narzędziem do realizacji tego celu. Oczywiście bardzo ważne są wszelkie procedury wewnętrzne bezpieczeństwa dotyczące m.in. przyjmowania osób trzecich, zachowań na wypadek sytuacji nadzwyczajnych i kryzysowych, a także właściwie przeszkolona kadra administracyjna. System kontroli dostępu w szkole ma jednak rolę wspomagającą, która znacząco podwyższa poziom bezpieczeństwa w szkole.
Czemu służy system kontroli dostępu w szkole?
Kontrola dostępu w szkole to selektywne ograniczenie dostępu, zabezpieczenie pewnych ustalonych granic poszczególnych stref czy pomieszczeń szkoły przed osobami nieupoważnionymi. Dobrze zaprojektowany system kontroli dostępu zapewnia swobodę przemieszczania się w obszarach, w których mogą przebywać dane osoby, a jednocześnie ogranicza wejście do stref specjalnych tylko do listy wybranych osób.
Celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa, ochrona mienia szkoły oraz rola prewencyjna, czyli powstrzymanie potencjalnych przestępców i wandali.
Dodatkowo optymalny system kontroli dostępu w szkole to długofalowe oszczędności w zakresie ochrony (zatrudnienie specjalnej firmy ochroniarskiej) czy monitoringu.
W każdej szkole przechowywane są również dokumenty, zawierające dane osobowe uczniów i pracowników, które podlegają ochronie zgodnie z RODO. Pomieszczenia z takimi danymi wymagają szczególnych zabezpieczeń, w czym jak najbardziej może wspomóc system kontroli dostępu.
Jak działają nowoczesne systemy kontroli dostępu w szkołach?
Systemy kontroli dostępu w szkołach to przede wszystkim odpowiednio zlokalizowane czytniki, kontrolery przejść, przejścia bramkowe czy obrotowe, specjalistyczne oprogramowanie i identyfikatory. Najczęściej wykorzystuje się karty zbliżeniowe, choć rolę identyfikatora może także pełnić np.: legitymacja szkolna.
Każda osoba posiadająca identyfikator może wejść na teren szkoły. Pozostałe osoby muszą skorzystać z domofonu.
Dodatkowo system kontroli dostępu może być wykorzystany do celów statystycznych, np.: śledzenie frekwencji uczniów, stan rzeczywisty składu uczniowskiego w danym momencie, optymalizacja i dostosowanie do aktualnych potrzeb wielkości kadry pracowniczej. System można dowolnie i dogodnie rozbudować, zwiększając jego zasięg i funkcjonalność, co jest dużym atutem.
Dodatkowo odpowiednie oprogramowanie systemu umożliwia zarządzanie nim oraz przyznawanie/anulowanie uprawnień użytkownikom.
Jakich stref najczęściej w szkole dotyczy system kontroli dostępu?
Rozwiązanie systemu kontroli dostępu jest skuteczne w zakresie wejścia głównego do szkoły oraz w zakresie pomieszczeń takich jak: pokój nauczycielski, sekretariat, sale wykładowe, pracownie komputerowe, biblioteki, czytelnie, świetlica, stołówka, hale sportowe, szatnie itp.
Dodatkowe korzyści zastosowania systemu kontroli dostępu w szkole?
Identyfikatory systemu kontroli dostępu mogą być również z powodzeniem wykorzystane jako:
- karta biblioteczna w bibliotece
- karta zbliżeniowa w zastępstwie karnetu papierowego na wydanie obiadu w stołówce;
- potwierdzenie obecności w świetlicy szkolnej;
- rejestr czasu pracy pracowników placówki oświatowej, rejestr wejść i wyjść z pracy;
- system ograniczenia ucieczek i opuszczania terenu szkoły podczas trwania lekcji.
Sprawdź także: