System kontroli dostępu obiektowy rozproszony - czym się charakteryzuje?
Obiekty rozproszone to kompleks obiektów na relatywnie rozległym terenie, oddalonych znacząco lokalizacyjnie względem siebie. We współczesnych czasach istnieje konieczność zarządzania nimi w sposób scentralizowany, w celu ochrony mienia i osób. System kontroli dostępu rozproszony to prosty, szybki i ekonomiczny sposób na stworzenie scentralizowanego systemu nadzoru i sterowania obiektami rozproszonymi.
System kontroli dostępu rozproszony - podobnie jak każdy inny - ma na celu zapewnienie pełnej ochrony zasobom materialnym i niematerialnym. Chroni przed nieautoryzowanym dostępem zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa. Jest to logiczna i fizyczna weryfikacja uprawnień oraz przyznanie lub odmowa dostępu.
Przykłady obiektów rozproszonych, wymagających scentralizowanego podejścia do kontroli dostępu
Coraz więcej jest przedsiębiorstw, które obsługują wiele powtarzalnych i różnorodnych, ale za każdym razem rozproszonych obiektów. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa zarządzające pompowniami, tłoczniami, studniami albo węzłami cieplnymi. Obiekty infrastruktury transportowej również możemy zaliczyć do rozproszonych: dworce kolejowe autobusowe, elektrowozownie, wagonownie, zajezdnie tramwajowe i autobusowe, lotniska, porty żeglugi morskiej i śródlądowej, sieci drogowe, autostrady, mosty, tunele, punkty obsługi podróżnych, przejazdy kolejowo-drogowe oraz sieci kolei podziemnej (metro).
Tego typu rozproszone obiekty potrzebują stałego monitorowania, sterowania dostępem - najlepiej w trybie on-line, w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.
Zasadność zastosowania systemów kontroli dostępu dla obiektów rozproszonych
Obiekty z infrastrukturą rozproszoną wymagają najczęściej ciągłego dozoru technicznego, monitorowania, zarówno o każdej porze dnia jak i nocy. Tego typu podejście zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania, a także umożliwia technikom, inżynierom, pracownikom obiektu na komfortowy dostęp do poszczególnych stref, budynków, pomieszczeń, zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych, awarii i usterek.
Zadania stawiane przed systemem kontroli dostępu rozproszonym
Scentralizowany system kontroli dostępu dla obiektów rozproszonych pozwala administratorowi systemu na wgląd w historię zdarzeń na obiektach. Prezentuje w trybie rzeczywistym aktualną sytuację w obiektach. Dzięki takiemu systemowi można zdalnie przyznawać uprawnienia użytkownikom, określać czas ich trwania. Można je odpowiednio modyfikować czy anulować. System daje możliwość dynamicznego reagowania na różnorodność sytuacji z jednego miejsca wobec rozproszonych lokalizacyjnie obiektów, acz zintegrowanych systemem i wspólnym oprogramowaniem oraz interfejsem do zarządzania ich dostępem.
Przykładowe zastosowanie rozproszonego systemu kontroli dostępu
Bardzo dobrym przykładem są lotniska. W ich przypadku infrastruktura jest rozproszona i zlokalizowana na bardzo dużym obszarze. Intuicyjne i przyjazne oprogramowanie systemu kontroli dostępu pozwala nawigować po punktach dostępu, po planach konkretnych obiektów.
Urządzeniami współpracującymi mogą być np.: specjalne klucze oraz wkładki, współpracujące przy wykorzystaniu technologii indukcyjnej. Po umieszczeniu we wkładce, klucz przesyła do niej dane, ale także dostarcza zasilanie. Unikamy wówczas stosowania okablowania w danych lokalizacjach, położonych w bardzo odległych i trudnodostępnych lokalizacjach.
Zobacz także: