Instalacja alarmowa w domu – zbędna, konieczna czy zalecana? Czy warto założyć alarm w domu?
Jeśli zastanawiasz się, czy montować alarmu w domu, to odpowiadamy, że zdecydowanie warto. Przedstawimy poniżej argumenty, które przemawiają za takim rozwiązaniem. Oczywiście jest to koszt, jednak przekłada się na bezpieczeństwo naszych bliskich, naszego mienia oraz wartości niematerialnych (np.: posiadanych danych, informacji).
Instalacja alarmowa w domu to więc:
1. Funkcja prewencyjna – odstraszanie potencjalnych intruzów, szybka reakcja – natychmiastowy sygnał świetlny, dźwiękowy i informacja do właściciela/służb celem interwencji;
2. Wspomaganie ochrony mienia ;
3. Bieżąca informacja o stanie aktualnym, o ewentualnych wykrytych zagrożeniach;
4. Możliwość integracji z innymi systemami, np.: monitoringiem dla stworzenia kompleksowego, efektywnego nadzoru nad domem/mieszkaniem.
Jak uzbroić system alarmowy w domu?
Nowoczesne systemy alarmowe do domu i mieszkania są bardzo intuicyjne w obsłudze. Dają też wiele możliwości sterowania i zarządzania. Już nie tylko odbywa się to przy pomocy manipulatora, np.: klawiatury alfanumerycznej czy wyświetlacza lcd, ale także poprzez dedykowaną do domowego alarmu aplikację, możliwą do zdalnej obsługi na urządzeniu mobilnym, np.: na smartfonie. W ten sposób możemy np.: uzbroić system alarmowy w domu. Stan uzbrojenia zawsze oznacza pełną gotowość alarmu do wykrycia jakichkolwiek, niepożądanych sygnałów, płynących z czujek. Instalacja alarmowa w domu najczęściej umożliwia nam uzbrojenie całego obiektu, lub częściowo wybranych jego stref, albo również czasowo zaprogramować moment uzbrojenia/rozbrojenia stref.
Decyzja zapadła – wybieramy system alarmowy do mieszkania/domu. Jaki więc alarm do domu – przewodowy czy bezprzewodowy?
Alarm domowy przewodowy versus bezprzewodowy system alarmowy to tak naprawdę następujące, podstawowe różnice:
- sposób (kanał) komunikacji pomiędzy urządzeniami;
- sposób zasilenia – energia z sieci elektrycznej versus baterie/akumulatory;
- sposób montażu;
- możliwość wystąpienia zakłóceń.
Zarówno w systemach alarmu domowego: przewodowych jak i bezprzewodowych stosuje się praktycznie te same elementy: centrala, czujki, manipulator, syreny. Zazwyczaj urządzenia te wyglądają tak samo, albo są bardzo podobne.
W systemach przewodowych urządzenia łączą się pomiędzy sobą przewodami, które należy odpowiednio rozprowadzić, do centrali doprowadzone są więc kable.
W systemach bezprzewodowych tylko centrala jest zawsze podłączana do instalacji elektrycznej, reszta elementów systemu komunikuje się drogą radiową. Urządzenia nie są fizycznie połączone.
Zazwyczaj rozwiązanie bezprzewodowe stosuje się w domach, gdzie nie jest pożądany generalny remont, duża ingerencja. Ułożenie okablowania wymagałoby bowiem kucia w ścianach, kładzenia listew elektroinstalacyjnych itp. Wówczas lepszym i prostszym rozwiązaniem jest bezprzewodowy alarm w domu.
Pamiętajmy jednak, że urządzenia do radiowej komunikacji są zazwyczaj relatywnie droższe. Instalacja jest jednak mniej kłopotliwa, a system łatwo modernizować, poszerzać jego zakres, np.: o nowe bezprzewodowe czujki.
Zaletą przewodowego systemu w domu jest z kolei jego stabilność oraz pewniejsza łączność. Nie występują zakłócenia, możliwe w bezprzewodowej komunikacji. Najczęściej ten rodzaj alarmu montuje się w nowych domach lub podczas generalnych remontów.
Zobacz także inne wpisy: