Czym wyróżniają się światłowody skokowe?

Światłowód skokowy to jeden z rodzajów światłowodów, wyróżnionych poprzez kryterium odbicia światła. W opozycji do światłowodu skokowego stoi światłowód gradientowy.

Zanim przejdziemy to szczegółowszego opisu światłowodów skokowych, zdefiniujmy po krótce czym jest światłowód. Jest to rodzaj przewodu, w którym włókno szklane lub specjalny rodzaj tworzywa sztucznego przewodzi wiązkę światła. Światłowód składa się z rdzenia, w którym przewodzona jest fala światła i płaszcza otulającego rdzeń. Płaszcz wykonany jest z tworzywa światłoodpornego, dzięki czemu światło nie ucieka. W miejscu styku rdzenia z płaszczem dochodzi do rozbicia się fali i jej dotarcia do określonego miejsca.

Światłowód skokowy i zależności wynikające od stopnia załamania światła

W przypadku omawianych światłowodów skokowych – zgodnie z samą nazwą – współczynnik załamania się światła zmienia się skokowo, bardziej sukcesywnie. Mody zmieniają kierunek propagacji agresywnie odbijając się od płaszcza. Promienie świetlne biegną prostoliniowo, odbijając się od ścianek w skokowy sposób (współczynnik załamania światła wewnątrz światłowodu ma większą wartość, niż na zewnątrz). Inaczej jest w przypadku ich opozycyjnego rodzaju. Gradientowe i ich specyficzna konstrukcja powodują, że wiązki elektromagnetyczne rozchodzą się płynie, nie agresywnie. Współczynnik załamania światła zmienia się płynnie, w sposób ciągły, a najwyższą wartość osiąga przy styku płaszcza z rdzeniem.

Zjawisko dyspersji międzymodowej a światłowód skokowy

W przypadku światłowodów skokowych występuje tzw. zjawisko dyspersji, czyli wzajemnego zakłócania się sygnałów, co nie ma miejsca biorąc pod uwagę światłowody gradientowe.

Zjawisko dyspersji międzymodowej to procesy, w których sygnał niesiony przez falę elektromagnetyczną rozchodzi się w ośrodku i ulega degradacji. Degradacja ta występuje, ponieważ różne składowe fali (różniące się częstotliwościami lub wektorami falowymi) rozchodzą się z różnymi szybkościami.

Zjawisko dyspersji w światłowodach skokowych prowadzi do osiągania mniejszych prędkości przesyłu sygnału i na mniejsze odległości.

Zobacz również:

Przykładowe produkty: