Światłowody jednomodowe – budowa włókna światłowodowego i jego rodzaje
Światłowody jednomodowe to jeden z rodzajów włókien światłowodowych, który wynika z rozróżnienia ich w sposobie transmisji światła. Aby zrozumieć to lepiej należy poznać budowę włókna światłowodowego. Jego środek, centrum jego wnętrza stanowi rdzeń. To właśnie tu płynie światło. Rdzeń wykonany jest ze szkła z odpowiednimi domieszkami. Kolejnym elementem budowy włókna światłowodowego jest otaczający rdzeń – płaszcz, składający się z czystego szkła. Zewnętrzna warstwa włókna to z kolei tzw. bufor.
W omawianym włóknie jednomodowym, w rdzeniu transmitowany jest pojedynczy mod (wiązka światła) o określonej długości fali. Rozróżnia to światłowód jednomodowy od tego wielomodowego, gdzie następuje transmisja wielu modów o rożnej długości fali.
Dlaczego światłowody jednomodowe tak popularne?
W przypadku światłowodu jednomodowego zostało całkowicie wyeliminowane zjawisko tzw. dyspersji modowej (powstające przy transmisji wielu wiązek światła), a rzutujące m.in. na:
- rozmycie sygnału;
- jakość sygnału;
- ograniczenie transmisji sygnału;
- ograniczenie szybkości sygnału.
Wszystko to tworzy przewagę użytkowania światłowodu jednomodowego. Możemy osiągnąć transmisje sygnału bez regeneracji na bardzo dużych odległościach – nawet do 120 kilometrów. Nie występuje w tym przypadku efekt tłumienia ani zniekształceń sygnału. Światłowód jednomodowy rożni się od tego z wieloma wiązkami światła również średnicą rdzenia. Przy jednomodowym średnica ma następujące wymiary: 8 do 10 mikrometrów. Dla porównania przy wielomodowym to 62,5 lub 50 mikrometrów.