Światłowody gradientowe i ich specyfikacja
Światłowody gradientowe cechuje specjalna budowa warstwowa, która jest odpowiednio domieszkowana, tak aby współczynnik załamania światła zmieniał się na całej długości swojego biegu w sposób ciągły. Przy takim przebiegu wartość minimalna załamania w światłowodach gradientowych występuje najbliżej styku typu rdzeń-płaszcz światłowodu, a maksymalna na osi rdzenia.
Co powoduje taki przebieg załamania światła w światłowodach gradientowych?
Światłowody gradientowe zapewniają zbliżoną prędkość rozchodzenia się modów przemieszczających się wzdłuż kabla światłowodu. Fale dzięki temu mają większą prędkość liniową. W światłowodach gradientowych nie dochodzi również do tzw. zjawiska dyspersji międzymodowej, co nie ogranicza odległości pasm przenoszenia się sygnału światłowodu. Nadają się do stosowania na dużych dystansach.
Jakie wyróżniamy światłowody gradientowe, czyli jakie są dostępne rozmiary?
Popularne światłowody wielomodowe to aktualnie głównie produkcja omawianych światłowodów gradientowych. Najczęściej są one oznaczone symbolami MM lub G, np.: 8G oznacza 8 włókien gradientowych światłowodu. Przy światłowodach gradientowych podaje się także rozmiar: średnicę rdzenia/płaszcza włókna. Średnica płaszcza światłowodu gradientowego wynosi 125 um i jest standardem przemysłowym. Każde włókno światłowodowe gradientowe o określonym rozmiarze jest przystosowane do innych sieci. Aktualnie najczęściej stosowane to włókna gradientowe 50/125 um o specyfikacji OM2, OM3 lub OM4. Dostępne są także typy starsze: 62,5/125 um o specyfikacji OM1 i 100/125 um.