Światłowody wielomodowe – czym są i jak działają?
Światłowód wielomodowy to rodzaj nośnika informacji, przewodnika światła. Światłowody wielomodowe są relatywnie grubsze od jednomodowej wersji. Średnica rdzenia światłowodu wielomodowego wynosi od 50 do 62,5 mikrometrów.
Zgodnie z definicją światłowody wielomodowe to światłowody przenoszące wiele modów (promieni światła), rozchodzących się pod różnymi kątami względem osi światłowodu. Fala świetlna w światłowodzie wielomodowym rozchodzi się więc wieloma różnymi drogami, które zwane są modami.
Światłowody wielomodowe – ich zastosowanie
Światłowody wielomodowe znajdują zastosowanie głównie na mniejszych odległościach przesyłu (najlepiej do 2 kilometrów, maksymalnie do kilku kilometrów). Na takich odległościach światłowody wielomodowe nie wymagają wzmacniacza sygnału. Dla porównania w jednomodowym typie możliwość transmisji sygnałów bez regeneracji to nawet zasięg do 120 kilometrów.
Wewnątrz światłowodu wielomodowego może dochodzić do zjawiska tzw. dyspersji modowej, czyli rozmycia sygnału. Efektem tego jest mniejszy zasięg transmisji przy światłowodzie wielomodowym, a także zdecydowanie mniejsza szybkość. Światłowody wielomodowe są jednak relatywnie tańsze niż ich alternatywa. Samo okablowanie nie prezentuje widocznej różnicy podczas instalacji optycznych, także urządzenia do łączenia nie wykazują różnic dla obu typów światłowodów.