Światłowód w bloku – nowoczesna technologia coraz bardziej dostępna

W przypadku domów jednorodzinnych mamy do czynienia z prostszym rozwiązaniem: „jedno mieszkanie – jeden kabel”. Sytuacja zmienia się w przypadku zabudowy wielorodzinnej, bowiem technicznie i logicznie należałoby w pionach teletechnicznych bloku umieścić dużą liczbę kabli o sumarycznym bardzo dużym przekroju. Warto w tym miejscu przybliżyć, jak sprawdza się zastosowanie światłowodu w bloku?

Światłowód w bloku to coraz częściej wykorzystywana technologia. W przypadku nowo budowanych obiektów najczęściej już na etapie projektu deweloper zapewnia odpowiednie poprowadzenie światłowodu do bloku i zlokalizowanie punktów dystrybucyjnych (skrzynek światłowodowych) umożliwiających przyłączenie poszczególnych abonentów. W przypadku starszej zabudowy mieszkalnej, wielorodzinnej nierzadko poprowadzenie światłowodu w bloku czy w kamienicy zależy od ich lokalizacji i możliwości przyłącza. Warto ustalić to u operatora, czy adres jest dostępny dla instalacji światłowodu. Coraz bardziej rozwija się jednak światłowodowa transmisja i szybki Internet staje się szeroko dostępny na osiedlach, w dzielnicach mieszkalnych.

Czym jest światłowód poprowadzony w bloku?

Światłowód to bardzo nowoczesny przewód, medium komunikacyjne zbudowane z rdzenia (włókno szklane czy inne bardzo jednorodne tworzywo sztuczne) oraz z płaszcza ochronnego. Służy on transmisji wiązki światła laserowego. Światłowody w bloku są bezpieczne, bowiem nie płynie przez nie prąd elektryczny, nie ulegają przegrzewaniu się, nie stanowią zagrożenia pożarowego. W światłowodach nie ma też metalu, nie występują skoki napięcia, zwarcia, które mogłyby uszkodzić nasz sprzęt informatyczny. Dodatkowo sygnał z światłowodu jest wyjątkowo stabilny i odporny na warunki zewnętrzne.

Światłowód w bloku – czym charakteryzuje się ów instalacja?

Światłowód rozprowadzany jest w wielorodzinnym obiekcie za pomocą tzw. kabli łatwego dostępu (w skrócie KLD). Tego typu kabel światłowodowy składa się z wielu włókien we wspólnej zewnętrznej powłoce. W tej powłoce można wyciąć otwory celem wyprowadzenia tzw. oknami, dowolnej ilości niezbędnych, pojedynczych włókien.

Kable światłowodowe w bloku najczęściej kładzione są w pionach wraz z pozostałymi kablami infrastruktury teletechnicznej. Od tych pionów kabli odchodzą rozgałęzienia do już konkretnych użytkowników, lokalów mieszkalnych na poszczególnych kondygnacjach bloku.

W ten sposób kable łatwego dostępu światłowodowe stają się swoistą magistralą, źródłem włókien do rozprowadzenia na poszczególne mieszkania. Najczęściej z ów magistrali wyprowadza się odpowiednio długie włókna i prowadzi do lokali mieszkalnych i tam następuje spawanie z pigtailami w puszce abonenckiej. Takie rozwiązanie jest zasadne, gdy odległość od kabla łatwego dostępu (KLD) do mieszkania nie przekracza około 30 metrów. W przeciwnym przypadku wyciągamy mniejszą ilość włókna i spawamy go blisko magistrali kabli w odpowiedniej puszce (skrzynce światłowodowej) na danej kondygnacji bloku, na klatce schodowej. Stąd wyprowadzane jest zaś zakończenie do poszczególnych mieszkań.

W mieszkaniach montowane jest wspomniane gniazdo, do którego podłączane jest odpowiednie urządzenie np.: router z wkładką światłowodową. Kable światłowodowe są wyjątkowo cienkie i niewidoczne. Prowadzone są po ścianach i mocowane za pomocą dedykowanego kleju, który po wyschnięciu jest całkowicie niewidoczny. Kable światłowodowe łatwo zamaskować w mieszkaniu.

Zobacz również: