Światłowód na wsi – jak podłączyć? Jakie są możliwości i szansa powodzenia na dostęp do światłowodu?
Światłowód to coraz bardziej pożądana technologia z uwagi na szybkość transmisji danych, znaczne odległości przesyłu oraz niezawodność. Światłowód jest odporny na czynniki pogodowe, klimatyczne, a także eliminuje znacząco zakłócenia elektromagnetyczne. Infrastruktura techniczna światłowodu odznacza się długą żywotnością, wysoką jakością działania nawet po wielu latach użytkowania. Awaryjność światłowodu jest bardzo niska – potwierdzone empirycznie – w stosunku do medium transmisyjnego jakim są kable miedziane. W Polce mapa sieci światłowodowej jest jeszcze bardzo niejednorodna. Są miejscowości i lokalizacje, zwłaszcza tereny wsi i mniejszych gmin, gdzie sieć światłowodowa jeszcze nie dotarła. Możliwości podłączenia światłowodów na wsi i w mniejszych gminach są dwie: droga ziemna i droga napowietrzna.
Światłowód na wsi – pozytywny trend rozwojowy wszystkich operatorów w związku z rosnącym zapotrzebowaniem
Pozytywnym aspektem jest fakt, iż w strategiach dużych dostawców sieci światłowodowej coraz bardziej wyraziste jest skupianie się już nie tylko na dużych miastach i zabudowie wielorodzinnej, ale coraz więcej jest inwestycji w mniejszych miejscowościach, na terenach domków jednorodzinnych. Decentralizacja i inwestycje sieciowe w małych miejscowościach, na terenach wiejskich są coraz bardziej wyraźne. Ze światłowodu korzysta coraz więcej obszarów podmiejskich i wiejskich. Sprzyja temu także Program Operacyjny Polska Cyfrowa, która wykorzystuje środki pomocowe UE. Więcej informacji możemy uzyskać na stronie internetowej: https://www.polskacyfrowa.gov.pl/
Jak na terenach wiejskich sprawdzić lokalizację i dostępność usług światłowodowych?
Bardzo pomocnym w tym zakresie może okazać się serwis stworzony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Na stronie internetowej: https://www.wyszukiwarka.uke.gov.pl/ możemy wyszukać konkretne lokalizacje z dokładnością do budynku i sprawdzić jak prezentuje się mapa światłowodów. Uzyskamy informacje o nazwie operatora posiadającego infrastrukturę w tej lokalizacji, o możliwościach podłączenia się do usług światłowodowych, maksymalnej prędkości Internetu, typu łącza itp.
Dodatkowo można również uzyskać w prosty sposób informację o planowanych w danej lokalizacji podłączeniach sieci światłowodowej w ramach unijnych środków pomocowych. Możemy także sprawdzić, czy zapotrzebowanie na światłowód dla danego terenu zostało już zgłoszone.
Jak zgłosić zapotrzebowanie na światłowód na wsi?
Nic prostszego, wystarczy kliknąć na pożądaną lokalizację w serwisie UKE i wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy z danymi kontaktowymi do nas oraz dodatkowymi informacjami.
Światłowód na wsi – inne pomocne mapy infrastruktury światłowodowej
Dodatkowym bardzo pomocnym źródłem w kwestii identyfikacji dostępności światłowodów zwłaszcza dla terenów wiejskich może być serwis OnGeo, dostępny pod adresem internetowym: https://ongeo.pl/raporty/analiza-nieruchomosci.
Zobacz również: