Serwery w systemie zarządzania bezpieczeństwem i ich główne zadania
Serwery jako jedno z ogniw systemów zarządzania bezpieczeństwem pełnią następujące, podstawowe role:
- gromadzenie zarejestrowanych nagrań;
- podgląd nagrań, np.: bram budynków, wejść do pomieszczeń, wyjść ewakuacyjnych, wykrywanie niepożądanych i nieupoważnionych osób itp.;
- zarządzanie danymi zebranymi z kamer IP w czasie rzeczywistym z użyciem modułu rejestratora
- archiwizacja;
- tworzenie repozytorium nagrań.
Serwery w systemie zarządzania bezpieczeństwem – świadomość istniejących działań cyberprzestępczości oraz niwelowanie ryzyk
Serwery – jak wspomnieliśmy - to ważne ogniwo każdego systemu zarządzania bezpieczeństwem obiektu, kompleksu obiektów, danymi użytkowników, firmy itp. Ważna jest świadomość istniejących zagrożeń i awarii, któremu mogą zostać poddane serwery wraz z kluczowymi danymi, bazami danych. Lista przestępstw z zakresu cyber ewoluuje i wydłuża się. Możemy do niej zaliczyć phishing, hacking, ataki DDoS, ransomware, malware i wiele innych.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo samych serwerów uczestniczących we wszelkich systemach zarządzania bezpieczeństwem to przede wszystkim odpowiednia polityka wykonywania kopii bezpieczeństwa oraz szyfrowania zbiorów danych.
Najważniejsze funkcje serwerów w systemie zarządzania bezpieczeństwem
Serwery powinny być zaprojektowane w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa zgromadzonych w nich danych, poufność informacji oraz eliminację wszelkich luk w oprogramowaniu i stale aktualizacje.
Na pierwszym miejscu w zakresie serwerów w systemach bezpieczeństwa wysuwa się wspomniane szyfrowanie danych, co zapobiega dostępowi do nich przez nieupoważnionych – nawet w przypadku ich kradzieży.
Na drugie miejsce wysuwa się backup, czyli tworzenie kopii danych zapisywanych na serwerze. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwa jest synchronizacja wszystkich danych i automatyczne tworzenie ich kopii.
Ważną funkcją serwera jest także wyszukiwanie danych, czyli możliwość indeksowania treści przechowywanych plików na serwerze. Dzięki temu użytkownicy mogą skutecznie przetwarzać i przeszukiwać zasoby, poprzez zapytania użytkownika.
Podsumowując, System Zarządzania Bezpieczeństwem coraz częściej stanowi jeden z elementów inteligentnych budynków tzw. smart. Coraz częściej też serwery w systemach zarządzania bezpieczeństwem przetwarzane są w chmurze, gdzie lokalizowane są wirtualne serwery.
Zobacz również: