Schemat instalacji światłowodowej

Technologia światłowodowa to najefektywniejszy z dostępnych przesył danych. Niesie za sobą wiele zalet, które wprost odczuwa użytkownik Internetu. Światłowód to łącze o dużej prędkości i bardzo stabilne. Zapewnia przesył danych bez zakłóceń, przerw i awarii. Osiągi prędkości są bardzo zadawalające dla użytkowników.

Pierwszym krokiem na drodze ku temu, jest zamówienie usługi światłowodowej u danego operatora. Mapa dostępności światłowodów w Polce staje się coraz gęstsza i powoli wykracza poza strefy miejskie. Instalator operatora dokona odpowiednich czynności poprowadzenia kabli, spawania oraz przyłączenia routera.

Co warto wiedzieć o schemacie instalacji światłowodowej w domu/mieszkaniu

Decyzja o światłowodzie wiąże się koniecznością rozplanowania drogi ułożenia kabla światłowodowego wewnątrz budynku, pomieszczeń. Warto zadbać o łatwość dostępu do tych miejsc, do wyznaczonej ścieżki światłowodu. Zaprojektowana droga powinna unikać nadmiernego zgięcia kabla, pod kątem mniejszym niż 90 stopni, zdecydowanie bardziej pożądane są delikatne łuki.

Miejsce docelowe kabla światłowodowego powinno znajdować się w schemacie jak najbliżej centrum budynku/pomieszczeń i jednocześnie blisko gniazda sieciowego 230V.

Kolejny element schematu światłowodowego w domu – przełącznica światłowodowa

Doprowadzony kabel światłowodowy (najczęściej o średnicy około 6mm) będzie miejscem lokalizacji routera WiFi. To tutaj montowane jest zakończenie kabla światłowodowego, tzw. przełącznica światłowodowa. Czym jest? Jest to urządzenie, które umożliwia zakończenie torów światłowodowych i ich organizację. Pozwala przyłączyć poszczególne tory światłowodowe do urządzeń aktywnych jak router. Montuje się więc ją na końcu linii. W przypadku domowego schematu światłowodowego wykorzystywane są głównie przełącznice naścienne – bezpośrednio montowane na ścianie. Od przełącznicy odchodzi cienki kabel światłowodowy do routera o długości około 2m ( z zapasem około 10 mb kabla).

Internet z routera dostarczany do naszych urządzeń – jak to wygląda w schemacie?

Kolejnym etapem jest połączenie routera z urządzeniami użytkownika. Możemy oczywiście bazować na bezprzewodowym połączeniu WiFi. Możemy także wykorzystać okablowanie, budując wewnętrzną sieć. Polega to na rozprowadzeniu skrętki komputerowej (kable miedziane) kategorii minimum 5 i więcej. O rozprowadzeniu takiego okablowania warto zadecydować już na etapie budowy czy remontu domu/mieszkania. Doprowadzamy wówczas skrętkę komputerową w naszym wewnętrznym schemacie instalacji wszędzie tam, gdzie użytkownicy będą mieć, np.: TV, konsolę do gier, komputery, system alarmowy, monitoring, urządzenia sterujące automatyką domu itp.

Test działania schematu instalacji światłowodowej

Oczywiście po wykonaniu instalacji przez monterów operatora – zgodnie ze schematem, ich zadaniem jest weryfikacja czy usługi działają prawidłowo. W przypadku chęci rozbudowania instalacji wewnętrznej warto skonsultować to z profesjonalistami, chociażby w kwestii doboru odpowiednich urządzeń.

Przeczytaj także inne artykuły: