Nowoczesne rozwiązania w sieciach komunikacyjnych – jak wygląda ich rozwój w ostatnich latach
Rozwiązania w sieciach komunikacyjnych, które można oznaczyć mianem „sieci następnej generacji”, czyli tzw. NGN to zmiany, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich 5-10 lat w architekturze sieci telekomunikacyjnych. Ich głównym zadaniem jest realizacja usług telekomunikacyjnych w pakietowej wersji tak, jak w sieci internetowej. Dlatego też budowane są na bazie internetowego protokołu.
Rozwiązania w sieciach komunikacyjnych nowej generacji to konsolidacja wielu wyspecjalizowanych sieci, budowanych w przeszłości w jedną rdzeniową sieć w oparciu o wspomniany IP i Ethernet. To także migracja struktury telefonicznej PSTN do kanałów VoIP czy usług typu X.25, Frame Relay do nowych i popularnych usług VPN.
Protokoły w nowoczesnych rozwiązaniach w ramach sieci komunikacyjnych
Rozwiązania w sieciach komunikacyjnych na miarę nowej generacji to np.: wspomniana transmisja głosu w wysokiej technologii VoIP w ruchu telefonicznym. Odbywa się to poprzez korzystanie chociażby z zaawansowanych i popularnych protokołów SIP w aplikacjach multimedialnych. SIP służy do zestawiania sesji pomiędzy dwoma lub wieloma klientami. Sam SIP jako nowoczesne rozwiązanie w sieciach komunikacyjnych opiera się na dwóch podstawowych protokołach internetowych jak SMTP oraz http w połączeniu z RTP i RTCP.
W nowoczesnych rozwiązaniach komunikacyjnych nowej generacji korzysta się więc w dużej mierze z pakietów IP i protokołów komunikacyjnych IP – jak wskazano powyżej. Charakterystyczną cechą tych rozwiązań komunikacyjnych nowej generacji jest informacja „na bieżąco”, „w czasie rzeczywistym” o obecności i dostępności użytkowników. Informacja ta jest przekazywana natychmiast innym użytkownikom sieci, oraz aktualizowana w czasie rzeczywistym tak, aby każdy klient sieci wiedział z kim może komunikować się w danym momencie. Nowoczesne rozwiązania w sieciach komunikacyjnych to więc głównie zadanie polegające na wdrażaniu komunikacji natychmiastowej – nierzadko z wykorzystaniem głosu, tekstu i obrazu jednocześnie.