Rodzaje kamer na skrzyżowaniach

Na wybranych polskich skrzyżowaniach działają kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Ich celowość uzasadniana jest dbaniem o bezpieczeństwo na drogach i wyłapywanie kierowców nieprzestrzegających przepisów związanych z sygnalizacją świetlną. Narzędzie to nie tylko pozwala na upominanie i karanie przewinień drogowych, ale ma również prewencyjną funkcję i zadanie minimalizowania kolizji drogowych.

Zgodnie z danymi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego kamery na skrzyżowaniach rejestrują nawet około kilkaset wykroczeń dziennie.

Jakie kamery na skrzyżowaniach rejestrują nieprzestrzeganie czerwonego światła?

System rejestracji na skrzyżowaniach opiera się o działanie dwóch rodzajów kamer:

  • kamery poglądowe;
  • kamery pomiarowe.

Kamery te zainstalowane są przed oraz na sygnalizatorze świetlnym. Pierwsza z kamer – poglądowa – weryfikuje czy zapaliło się czerwone światło i rejestruje tył pojazdu, w momencie, gdy wjedzie on na ustaloną linię na czerwonym świetle. Robi to poprzez rozpoznanie pozycji świateł sygnalizatora. Dokonuje więc detekcji pojazdu na lini zatrzymania i identyfikuje oraz rejestruje zdarzenie, śledząc pojazd w kadrze (car tracking).

Druga z kamer – pomiarowa – w konsekwencji działania pierwszej z nich, aktywizuje się i identyfikuje twarz kierowcy i przednie tablice rejestracyjne pojazdu. Znajduje się ona na maszcie obok sygnalizatora świetlnego.

Z systemem kamer współpracuje też pętla indukcyjna, niewidoczna i zatopiona w asfalcie. To jej impuls – przejechanie na czerwonym świetle – daje sygnał kamerze na maszcie do zrobienia zdjęcia sprawcy wykroczenia.

Urządzenia monitoringu na skrzyżowaniach gromadzą także dane, jak zdjęcie pojazdu, czas wjazdu na skrzyżowanie od momentu zapalenia się czerwonego światła i numery tablic rejestracyjnych.

Zobacz także inne porady i produkty: