Rozwiązanie to powstało w istniejących pomieszczeniach właściciela obiektu zaadoptowanych na potrzeby własne, oraz innych operatorów. C&C Partners uczestniczyła w realizacji inwestycji na każdym jej etapie, począwszy od opracowania koncepcji, poprzez złożenie propozycji rozwiązań produktowych, ich zaprojektowanie, wyprodukowanie oraz dostarczenie gotowych produktów.
Inwestorowi zależało, aby do części zwanej serwerownią, w której będą zlokalizowane własne urządzenia aktywne i serwery, mieli dostęp tylko jego pracownicy. W drugiej części, zwanej kablownią, przewidziano zakończenie światłowodowych kabli, przychodzące z zewnątrz oraz instalację spliterów i urządzeń innych operatorów, gdzie dostęp będzie otwarty tzn. dla operatora serwerowni i służb technicznych innych operatorów.
Zakładane rozmieszczenie stojaków oraz szaf przedstawia poniższy schemat.
Opis rozwiązań:
Kablownia to miejsce multioperatorskie, w którym zaplanowano stojaki do:
- urządzeń aktywnych innych operatorów,
- ODF do zakończenia zewnętrznych kabli światłowodowych,
- stojaki ODF jako zakończenie portów własnych urządzeń aktywnych.
Na potrzeby tego pomieszczenia dostarczono stelaże zapasu kabli światłowodowych oraz system stojaków EQF+PMF.
EQF to część stojaka przeznaczona do zabudowy urządzeniami aktywnymi lub instalacji ODF. PMF to cześć do gromadzenia zapasów patchcordów. W stojakach zainstalowano kompletne przełącznice światłowodowe MFPS 48xSC w wersji spaw - krosowanie (SPLICE-PATCH) oraz do łączenia za pomocą patchcordów (PATCH-PATCH), system koryt światłowodowych FGS 4X4 oraz multipatchcordy 24j
Kable światłowodowe przychodzące z zewnątrz zostały wprowadzone do pomieszczenia kablowni i zgromadzone w naściennych szafkach zapasu. Po prawej stronie wejścia został zainstalowany system racków ODF o wysokości 47U. Ze względu na konieczność umieszczenia w nich również urządzeń aktywnych, stelaż wewnętrzny został wyposażony w dodatkowe belki wzmacniające konstrukcję. Było to możliwe, ponieważ zarówno projekt, jak i wykonanie stojaków odbywa się w C&C Partners. W części środkowej przewidziano miejsce na zakończenie przychodzących kabli światłowodowych, splitery oraz ewentualne urządzenia GPON. Lewa strona projektu została przewidziana dla operatora zewnętrznego, natomiast prawa jako odwzorowanie portów urządzeń aktywnych operatora - właściciela obiektu. Krosowanie pomiędzy poszczególnymi sekcjami stojaków odbywa się przy pomocy patchcordów SC/APC – SC/APC lub SC/APC – LC/PC zawsze o tej samej długości 5m, niezależnie od położenia przełącznicy MFPS umiejscowionej w stojaku a np. portem urządzenia aktywnego. Jest to możliwe dzięki specjalnie opracowanemu systemowi prowadnic patchcordów. Rozwiązanie to znacznie upraszcza organizację włókien oraz standaryzuje produkt.
Stelaże i obudowa nasciennej szafki zapasu kabla
Stojaki EQF + PMF
W ramach przełącznic światłowodowych zostały zaproponowane i dostarczone specjalne przełącznice serii MFPS. O ich wyborze zadecydowały:
- dostępność wysokiej gęstości portów (w 1U 48 złącz SC Simplex lub 96 portów LC),
- dostępność wersji do spawania i krosowania (SPLICE-PATCH) lub samego krosowania - do przełączania (PATCH-PATCH),
- dostępność w różnych wersjach złączy oraz wysokości od 1 do 3U,
- uchylny panel może być dostarczony w wersji wyprowadzenia patchcordów w lewo lub w prawo oraz pozwala na pełny dostęp do kaset światłowodowych,
- przełącznice MFPS wyposażone są w prowadnice patchcordów oraz uchylne zabezpieczenie kabli krosowych od frontu.
W kablowni zostały zastosowane rozwiązania w dwóch wersjach:
- MFPS 1U (Splice-Patch) 48xSC/APC Simplex do zakończenia kabli światłowodowych przychodzących z zewnątrz. Przełącznica kompletnie wyposażona w kasety spawów, pigtajle, adaptery oraz rozdzielacze tub.
- MFPS 1U (Patch-Patch) 48xSC/APC Simplex do połączenia pomiędzy pomieszczeniem kablowni a serwerownią. Rozwiązanie takie eliminuje konieczność dodatkowego spawania kabli światłowodowych, co ma bezpośredni wpływ na elastyczność rozwiązania oraz jakość transmisji i czas realizacji inwestycji.
Połączenia pomiędzy panelami światłowodowymi MFPS zamontowanymi w stelażach ODF w kablowni a panelami PATCH-PATCH zamontowanymi w serwerowni zostały wykonane za pomocą gotowych patchcordów 24j o długości 12m wykonanych na bazie kabla mikrodystrybucyjnego. Zastosowanie multipatchcordów zmniejsza ilość kabli prowadzonych w pomieszczeniu – łatwiej jest nimi zarządzać i utrzymać porządek w serwerowni. Dodatkowo eliminacja spawów po obu stronach wpływa na lepszą transmisję oraz skraca czas wykonania.
Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia multipatchcordów, do ich dystrybucji został zastosowany system koryt tzw. dukty FGS 4x4. Zejścia do szaf zostały wykonane za pomocą Expres Exit. System koryt zaprojektowany dla patchcordów światłowodowych spełnia wszelkie zalecenia dotyczące układania patchcordów w serwerowniach np. promieni gięcia kabli. Dukty FGS zostały również zastosowane w pomieszczeniu serwerowni.
Serwerownia to pomieszczenie, w którym zostało zastosowanych 6 szaf serwerowych MMC 47U 800x1000 wyposażonych w panele wentylacyjne, cokoły, listwy zasilające, przełącznice MFPS , panele MMC kat 6UTP, panele krosowe tzw. DC Manager. Szafy przeznaczone są na serwery, pozostałe urządzenia aktywne oraz elementy okablowania strukturalnego. W każdej z nich znajdują się również panele MFPS 48xSC w wersji PATCH-PATCH które odzwierciedlają panele w stojaku ODF w kablowni. Panele ODF w serwerowni i kablowni połączone są za pomocą multipatchcordów 24j SC. Nad szafami został zamontowany system koryt światłowodowych FGS 4X4 oraz zejścia EXPRES EXIT. Sama szafa ma nośność 1000 kg dzięki zastosowaniu 6 belek wzmocnionych oraz 4 belek nośnych 19”. Wyposażona jest w drzwi dwuskrzydłowe perforowane zarówno z przodu jak i z tyłu (perforacją 80%, z zamkiem i możliwością otwarcia do 270°).
Serwerownia – szafy MMC TECHNIC 47U – 800x100
Oprócz rozwiązań światłowodowych, w szafach znalazły się również elementy okablowania strukturalnego MMC. Do serwerowni zostały doprowadzone kable kat 6UTP (VG64SH5) z pomieszczeń BOK, sali konferencyjnej oraz pomieszczeń biurowych. Skrętka została zakończona na panelach kat. 6 (BCPAN1U – 24 RJ 45). W szafach zostały zastosowane prowadnice patchcordów DC MANAGER 1U - przeznaczone do patchcordów światłowodowych i miedzianych. Można w nim zmieścić max 216 x patchcordów 2mm lub 96 x patchcordów 3mm przy zachowaniu minimalny promień gięcia kabla – wyprofilowane boczne wejścia.
Inwestor budował serwerownię nie tylko na swoje własne potrzeby, ale również w celu realizacji różnych usług dla klientów zewnętrznych. Dzięki tak dobranym rozwiązaniom, do maksimum została wykorzystana powierzchnia serwerowni przy zachowaniu wszelkich norm technicznych oraz zasad bezpieczeństwa i funkcjonalności. W dwóch pomieszczeniach o powierzchni ok. 30m2 zostały zainstalowane szafy i stojaki o łącznej wysokości 470U. Tylko na jednym pionie stelaża EQF można zakończyć 2256 włókien światłowodowych przy wykorzystaniu złącz SC. Zaletą tego rozwiązania jest jego uniwersalność (stojaki ODF można wykorzystać również pod urządzenia aktywne), przejrzystość i uporządkowanie (multipatchcordy – mniej kabli światłowodowych w duktach, elementy krosu – zarządzanie patchcordami). Do 5 elementów została ograniczona liczba produktów światłowodowych potrzebnych do dalszej rozbudowy inwestycji tj:
- jeden typ kabli do krosowania o tej samej dł. 5m,
- przełącznica MFPS SPLICE-PATCH lub PATCH-PATCH,
- multipatchcord 24J,
- DC Manager do szaf 19”.
Uniwersalność i jakość rozwiązań spowodowała że te same przełącznice MFPS 48 SC w wersji SPLICE -PATCH oraz DC MANAGER – zostały zastosowane również w szafach zewnętrznych tego operatora.