Punkty konsolidacyjne w okablowaniu – jak je definiujemy?
Zgodnie z powszechną definicją punkty konsolidacyjne to dodatkowe pola połączeniowe włączone w okablowanie strukturalne poziome pomiędzy dwoma wyznaczonymi punktami. Jeszcze do niedawna nie było dopuszczalne tworzenie toru okablowania, składającego się z wielu odcinków kabla. Wręcz rekomendowane było składanie okablowania wyłącznie z jednego toru okablowania. Obecnie punkt konsolidacyjny to miejsce łączenia wspomnianego toru i jego wielu odcinków kablowych – zgodne ze standardami ISO i TIA/EIA.
Gdzie znajdują zastosowanie punkty konsolidacyjne?
Punkty konsolidacyjne dotyczą okablowania poziomego i połączenia pomiędzy panelem krosowym a punktem abonenckim. To właśnie w punkcie konsolidacyjnym łączy się fizycznie odcinki kabli typu: UTP/FTP/SFTP, zazwyczaj za pomocą złącz szczelinowych, gniazd oraz wtyków RJ45.
Punkty konsolidacyjne i ich główne zadanie
Najczęściej punkty konsolidacyjne znajdują zastosowanie w dużych przestrzeniach typu open space, w biurowcach i wszędzie tam, gdzie duże jest prawdopodobieństwo reorganizacji pomieszczenia, jego wyposażenia itp. Jeśli przed nami jest wizja zmian aranżacyjnych budynku to punkty konsolidacyjne na pewno się w tym sprawdzą.
Punkty konsolidacyjne minimalizuje konieczność inwazyjnych prac
Ich głównym celem jest ograniczenie zmian w okablowaniu poziomym .Wszędzie tam, gdzie jest konieczne przeprowadzenie zmian w układzie okablowania, punkt konsolidacyjny ograniczy zakres tych prac, zminimalizuje inwazyjność procesu w istniejące już poziome okablowanie strukturalne. Ewentualnej wymianie podlegać będzie tylko odcinek biegnący do abonenckiego punktu.
Dodatkowe wytyczne związane z punktem konsolidacyjnym
Punkty konsolidacyjne to również określone standardy do przestrzegania:
- minimalny dystans pomiędzy punktem konsolidacyjnym a punktem dystrybucyjnym wynosi około 15m;
- podział punktów konsolidacyjnych dla ich pełnej efektywności, to: jedna grupa robocza i przypisanie jej co najmniej do jednego punktu konsolidacyjnego w ramach jednego piętra;
- jeden punkt konsolidacyjny to maksymalnie 12 grup roboczych;
- ujęcie punktów konsolidacyjnych w dokumentacji technicznej;
- łatwo dostępne miejsce ułożenia punktu konsolidacyjnego.
Zobacz także: