Przycisk ewakuacyjny w kontroli dostępu – element niezbędny, wymagany przepisami prawa

Na kontrolę dostępu składa się szereg elementów tworzących zwarty i skuteczny system. Kontrola dostępu to też grupa przycisków, jak m.in. przycisk ewakuacyjny oraz odpowiednie jego oznaczenia. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników obiektu i jego mienia, zgodnie z wytycznymi i przepisami prawa. Przycisk ewakuacyjny kontroli dostępu jest obligatoryjny na mocy przepisów bezpieczeństwa przeciw pożarowego. Zgodnie z przepisami PPOŻ wszystkie przejścia zlokalizowane na drodze ewakuacyjnej budynku muszą być wyposażone w przycisk ewakuacyjny kontroli dostępu.

Jak wygląda przycisk ewakuacyjny?

Przycisk ewakuacyjny, jako element systemu kontroli dostępu, znajduje się zawsze w zielonej obudowie z transparentną osłonką lub szybką. Na obudowie umieszczony jest napis: „Awaryjne otwieranie drzwi” albo odpowiednie oznaczenie charakterystyczne dla wyjścia ewakuacyjnego. Na transparentnej osłonce umieszczony jest napis: „zbij szybkę” albo „naciśnij”, ze wskazaniem strzałkami odpowiedniego miejsca.

Jak dzielimy przyciski ewakuacyjne kontroli dostępu? Jakie są ich rodzaje?

Przyciski ewakuacyjne systemu KD, czyli awaryjnego otwierania drzwi dzielimy na dwie grupy:

  • kontrola dostępu przycisk ewakuacyjny typu jednokrotnego użytku – to grupa przycisków z komunikatem „zbij szybkę. Przyciski te po zbiciu szybki uruchamiają funkcję swojego przeznaczenia, np.: w przypadku systemu kontroli dostępu jest to otwarcie drzwi. Po takim użyciu przycisku ewakuacyjnego należy wymienić szybkę na nową, oczywiście bez konieczności wymiany samego przycisku;
  • przycisk ewakuacyjny typu wielokrotnego użytku – to grupa przycisków, których funkcjonalność jest identyczna jak powyższych, czyli wywołanie zaprogramowanej funkcji, np.: otwarcia drzwi. Różnicą jest, że w tym przypadku wciśniecie nie uszkadza - nie ma efektu zbitej szybki. Po zażegnaniu kryzysowej, nadzwyczajnej sytuacji osoba uprawniona do tego przywraca przycisk ewakuacyjny do poprzedniego stanu. Używa do tego załączanego do zestawu specjalnego kluczyka. Przycisk restartowany – dla bezpieczeństwa – może restartować tylko powołana osoba. Dodatkowo przezroczysta osłona zapobiega jego przypadkowemu użyciu. Nie jest konieczna późniejsza wymiana osłonki po zastosowaniu przycisku.

Zobacz również:

Jaka jest budowa przycisku ewakuacyjnego kontroli dostępu? Jak działa jego mechanizm?

Aktywowanie przycisku powoduje odpowiednie przełączenie styków. Czasem także aktywuje się fluorescencyjne pole. Obudowa przycisku to dwie części: przednia i tylna. Część tylna posiada otwór do przeciągnięcia przewodów. Jest ona montowana natynkowo do ściany. Przednia część przycisku ewakuacyjnego to plastikowa osłonka lub szybka z odpowiednim napisem oraz przełącznik i dwie wtyczki z zaciskami do przykręcenia przewodów i podłączenia do gniazd przycisku. W dolnej części przycisku ewakuacyjnego znajduje się otwór na klucz testowo - resetujący. Montaż przycisku może odbyć się też bez tylnej obudowy, wówczas używamy standardową podtynkową puszkę montażową.

Cechy przykładowego przycisku ewakuacyjnego systemu kontroli dostępu:

  • obudowa: ABS
  • styki: NO i NC - jeden styk ( NO/NC ) rozwiera/zwiera obwód zasilający zamka elektrycznego lub zwory elektromagnetycznej a drugi typu NC/NO służy do połączenia włącznika ewakuacyjnego z systemem kontroli dostępu;
  • zasilanie styku: 30V DC / 2A
  • resetowanie kluczykiem
  • stopień szczelności: IP24D
  • zakres temperaturowy pracy: od −30°C do +70°C
  •  kolor: zielony

Sprawdź także: