Przełącznik sieciowy zarządzalny – definicja
Przełącznik sieciowy zarządzalny to jeden z rodzajów tzw. switch’y LAN. Jest to urządzenie, które odpowiada za przekazanie informacji z jednego urządzenia do drugiego i łączy je w jedną sieć, np.: komputery, drukarki czy telefony. To co najważniejsze przy charakterystyce przełączników sieciowych to: liczba portów, typ portów, przepustowość złączy, wydajność, PoE, budowa i sposób montażu.
- Przełączniki Websmart
- Przełączniki przemysłowe
Przełączniki zarządzalne – czym różnią się od niezarządzanych switch’y?
Przełączniki zarządzalne to sposób na rozszerzenie sieci na kolejne, dodatkowe urządzenia, bez utraty szybkości i płynności przesyłania danych. To metoda na efektywną organizację i planowanie sieci w firmie.
Przełączniki zarządzalne to więc switche, których głównym celem jest rozszerzenie sieci i objęcie nią większej liczby urządzeń w danej, zdefiniowanej przestrzeni, np. biurowej. Tego typu rozwiązanie konieczne jest w dużych sieciach firmowych, ale i coraz częściej w sieciach domowych. Przełącznik sieciowy zarządzalny to bowiem gwarancja szybkości przesyłu, brak wąskich gardeł i spowolnień tempa przesyłu. Jest on użyteczny i niezastąpiony zwłaszcza przy plikach dużych rozmiarów oraz przy dużym sieciowym ruchu i aktywności. Jest to urządzenie relatywnie energooszczędne i proste w użytkowaniu, a przy tym efektywne.
Podstawowy podział przełączników – zarządzalne i niezarządzalne
Warto w tej materii poznać różnice pomiędzy tymi dwoma produktami. Przełączniki zarządzalne to produkt stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach, którzy mają potrzebę wprowadzania własnych ustawień do sieci lokalnej. Przełączniki zarządzalne pozwalają konfigurować, poprawiać, modyfikować, aby uzyskać optymalny przesył danych w sieci.
Inne zalety przełączników zarządzalnych
Dużą ich zaletą jest wysoka stabilność i standardy bezpieczeństwa. Ochrona danych w sieci to obecne priorytet polityki bezpieczeństwa w wielu korporacjach i organizacjach. Przełączniki zarządzalne cechuje większy poziom ochrony, mniejsze prawdopodobieństwo wypływu informacji poza uprawnione osoby. Dodatkowo dzięki przełącznikom zarządzalnym można kontrolować stan portów i aktywność pracowników w sieci.
Dla mniej wymagających użytkowników polecamy niezarządzalne przełączniki, które automatycznie dopasowują ustawienia do potrzeb użytkownika, poprzez skupiane swojej energii wyłącznie na działających i wpiętych portach.
- Media konwertery
- Nadajniki i odbiorniki sfp
- SSWiN
- Sieci FTTH