Od czego należy rozpocząć projektowanie światłowodów?

Światłowody to technologia przesyłu danych, która nabiera coraz większego rozpędu. Nic dziwnego, bowiem oferuje potężny przepływ danych, stabilność łącza, bezpieczeństwo przesyłu, wysoką jakość transmisji, niwelowanie zakłóceń itp. Jest to technologia na następnych wiele lat. Potrzebę światłowodów dostrzegają osoby fizyczne, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, duże korporacje, organizacje rządowe i pozarządowe, operatorzy telekomunikacyjni.Pierwszym krokiem stworzenia sieci światłowodowej jest sam jej projekt, od niego wiele zależy.

Cechy dobrego projektowania struktur światłowodowych – co jest jego istotą?

Projekt światłowodów powinien zakładać optymalne zużycie materiałów i koszty montażu, właściwy dobór urządzeń – jakościowych pod względem potrzeb inwestora, niezawodność działania oraz żywotność sieci światłowodowej, możliwość jej poszerzania w przyszłości. Powinno opierać się na normach i standardach, które nadają siecią telekomunikacyjnym cechę uniwersalności i standaryzacji.

Projektowanie światłowodów zawsze powinno być prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Na rynku dostępnych jest wiele firm świadczących usługi w tym zakresie.

Jakie cele stawiane są przed projektantami światłowodów?

Proces projektowania opiera się na ustaleniu celów i zamierzeń inwestora. Musi być poprzedzony wywiadem z inwestorem, co do oczekiwań i potrzeb. Kolejnym krokiem w projektowaniu jest wizja lokalna miejsca inwestycji – określonej działki, budynku, kompleksu budynków. Specjalista weryfikuje możliwości wykonania założeń w zderzeniu ze stanem faktycznym. Na tym etapie potrzebne będą m.in.: pozwolenia na budowę, mapy geodezyjne, wypisy z ewidencji gruntu, książka obiektu itp.

Etapy projektowania sieci światłowodowej to także kwestie związane z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury do budowy sieci FTTX, poprowadzeniem okablowania oraz doborem urządzeń, np.: spliterów optycznych.

Kosztorysowanie sieci FTTX

Ważnym punktem każdego projektu światłowodów jest sporządzenie wiarygodnego i rzetelnego kosztorysu. Proces kosztorysowania sieci FTTX może opierać się na jednej z metod:

  • Kosztorysowanie za pomocą katalogów nakładów rzeczowych (KNR);
  • Kosztorysowanie ryczałtowe;
  • Kosztorysowanie obiektowe autorską metodą COB;
  • Kosztorysowanie autorską metodą MODUŁOWĄ.

Na jakich przepisach i wymogach prawnych opiera się proces projektowania światłowodów?

Proces tworzenia projektu sieci FTTX musi przebiegać zgodnie z wymogami prawnymi, wytycznym i normami.

Przepisy prawne dla budowy sieci telekomunikacyjnych to m.in.:

  • Prawo Budowlane dotyczące projektowania i budowy sieci telekomunikacyjnych,
  • Prawo Geodezyjne i Kartograficzne – przełożenie na projektowanie sieci telekomunikacyjnych,
  • MEGAUSTAWA jako regulator prawny budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych,
  • Rozporządzenie MTBiGW z dn. 6.11.2012r. dotyczące warunków, technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
  • Rozporządzenie MAC z dn. 21.04.2015r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne.

Sprawdź również: