Prędkości światłowodów – przewaga transmisji światłowodowej nad medium kabli miedzianych
Prędkości światłowodów to jedna z głównych przesłanek dla których uznawana jest wyższość światłowodu nad medium transmisyjnym, jakim są kable miedziane. Światłowód zapewnia większe odległości przesyłu danych, ale też zdecydowanie większe szybkości transmisji.
Porównując, w przypadku kabla miedzianego szybkość transmisji to poziom około 500 kb/s (przy założeniu odległości między węzłami sieci około 400 m), a w przypadku światłowodu prędkość wzrasta do poziomu nawet 2 Gb/s (a odległość może być nawet do 3,6 km). Różnica w prędkości światłowodów jest więc znacząca.
Jak kształtują się prędkości światłowodu na poziomie indywidualnego użytkownika?
Najczęściej w zakresie sieci światłowodowej oferowanych przez polskich operatorów są to następujące przedziały:
- prędkość pobierania do 300Mb/s, prędkość wysyłania do 50 Mb/s;
- prędkość pobierania do 600 Mb/s, prędkość wysyłania do 100 Mb/s;
- prędkość pobierania do 1GB/s, prędkość wysyłania do 300 Mb/s.
Co dają duże prędkości światłowodów? Na co przekładają się w praktyce?
Znaczne prędkości światłowodów to możliwość błyskawicznego wysyłania i pobierania ogromnych plików, w relatywnie krótkim czasie trwania transferu. Dla przykładu przy prędkości światłowodu około 1GB/s możemy przesłać plik o wielkości rzędu 4,7 GB w czasie około 37 sekund, podczas gdy przy standardowym łączu byłoby to aż 6 minut i 37 sekund.
Dodatkowo duże prędkości światłowodów to bezproblemowe pobieranie treści w rozdzielczości 4K. Nie musimy też przejmować się podziałem łącza internetowego pomiędzy kilku domowników i dużą ilość sprzętu. Obecnie bowiem współczesne gospodarstwa domowe to wielość urządzeń korzystających z łącza, np.: komputery, smartfony, konsole, telewizory, sprzęty AGD, oświetlenie itp.
Wysokie prędkości światłowodów to także gry online bez opóźnień i ich najwyższa jakość wideo. To wideo w wysokiej jakości HD czy 4K i brak efektu buforowania. To w końcu wspomniany szybki transfer „w górę” i „w dół”.
Czy prędkość światłowodu 1Gb/s jest wystarczająca dla domowych potrzeb?
Generalna zasada jest taka, że Internet nigdy nie jest za szybki. Ale prędkość na poziomie typowo oferowanym 1Gb/s wydaje się być odpowiednia dla większości gospodarstw domowych.
Co osiągniemy przy takiej prędkości światłowodu?
Dla zobrazowania jest to ściągnięcie gry o wielkości 100GB w czasie około 13 minut czy odtworzenie wideo we wspomnianej jakości 4K jednocześnie ponad 60 razy.
Warto jednak mieć świadomość, że prędkości światłowodów podawane przez operatorów to maksymalne ich wartości, które zależą jeszcze m.in. od takich czynników jak: parametry techniczne karty sieciowej, parametry karty WiFi, sposób połączenia urządzenia z modemem (Etherent – połączenie bezstratne czy WiFi – zależne od wielu czynników).
Jak sprawdzić prędkości światłowodów?
Najłatwiejszym sposobem, który można wykonać całkowicie samodzielnie, bez użycia narzędzi, to wykorzystanie testów prędkości tzw. „speed testów”. Dostępne są one w ramach sieci, a także udostępniane przez samych operatorów światłowodu. Ważnym jest, aby test okazał się być miarodajny, wykorzystanie połączenia kablem Ethernet pomiędzy sprzętem a routerem i odpięcie innych połączonych oraz sparowanych urządzeń na dany moment wykonywania speed testu.
Sprawdź również: