Pomiary okablowania strukturalnego - ważny etap weryfikacyjny
Okablowanie strukturalne podlega procesowi testowania i pomiarów. Przeprowadzane jest przez profesjonalistów, z użyciem odpowiednich urządzeń pomiarowych. Pomiar jest istotny dla sprawnego funkcjonowania sieci i jej gwarancji stabilności oraz bezawaryjności. Podczas tego procesu sprawdzenie jest, czy wszystkie zainstalowane elementy spełniają normy i wymagania, precyzyjnie dookreślone w międzynarodowych standardach (tzw. graniczne wartości parametrów dynamicznych w okablowaniu strukturalnym).
Pomiary okablowania strukturalnego i testy należy przeprowadzić po zakończeniu wszystkich prac montażowych, instalacyjnych oraz po zakończeniu pomiarów instalacji elektrycznej. Należy odpowiednio skonfigurować tester, sprawdzić wykaz mierzonych parametrów, skalibrować urządzenia pomiarowe.
Podczas pomiarów okablowania strukturalnego mierzy się określone jego parametry, które możemy podzielić na trzy najważniejsze kategorie:
- parametry mechaniczne jak Wire Map (mapa połączeń) i Lenght (długość badanej linii);
- propagacyjne jak:
Propagation delay - czas opóźnienia propagacji;
Delay Skew - rozrzut opóźnienia;
Resistance - rezystancja;
Insertion Loss - tłumienie;
Return Loss - tłumienność odbicia;
NVP - współczynnik nominalnej prędkości propagacji sygnału;
- parametry kompatybilności elektromagnetycznej jak:
NEXT - przenik zbliżny
PS NEXT - suma przeników zbliżnych
ACR - stosunek tłumienności linii do tłumienności przeniku
Pomiary okablowania strukturalnego - przykładowe parametry i ich charakterystyka
Wire Map jest to parametr, który kontroluje prawidłowość podłączenia poszczególnych par żył w gniazdach i patch panelach, w tym ekranowania okablowania. Określa w jakiej sekwencji w złączu lub gnieździe ułożone są pary przewodników. Parametr ten wykrywa błędy instalacyjne, pokazuje m.in.: rozwarte przewody i ich ciągłość, zwarcia przewodów w skrętce, skrzyżowanie pary, odwrócone pary i inne błędy w przewodach. Aby zmierzyć dokładność mapy połączeń wystarczy użyć prostego urządzenia pomiarowego.
Lenght (długość) - parametr ten określany jest przez czas jaki potrzebuje impuls, aby przejść z jednego końca na drugi. Istnieje bezpośrednia proporcjonalna zależność długości i tłumienia - im większa długość kabla tym większe tłumienie.
Impedance (impedancja) parametr, który jest ściśle związany z geometrią kabla (grubością drutów, odległość pomiędzy nimi) i właściwościami dielektryka stanowiącego izolację w przewodach. Pamiętajmy, że zmiana geometrii pary przewodów w funkcji długości kabla jest przyczyną powstawania zmian impedancji (tzw. niejednorodność toru). Zmiany impedancji to miejsca, w których odbita część sygnału wraca do źródła. Jeśli mamy niedopasowanie impedancyjne do źródła sygnału to powoduje to odbicia. Nie można stosować kabli o różnych impedancjach w jednym systemie okablowania. Dowodzi to także tezie, że skrętka stosowana w sieciach LAN nie powinna być lutowana, takie łączenie w formie lutu to niejednorodność i efekt zmiany impedancji.
Resistance (rezystancja) to parametr służący do sprawdzenia czy tzw. rezystancja pętli (suma rezystancji obu żył) poszczególnych par mieści się w przedziałach wyznaczonych wartościami granicznymi. Dzięki temu można określić minimalną wartość prądu stałego, który może się pojawić w przewodach kabli stosowanych w okablowaniu strukturalnym.
Inne przykładowe pomiary okablowania strukturalnego
Do pomiarów okablowania strukturalnego zaliczają się m.in. także:
NEXT (przesłuch sygnału na bliskim końcu), który określa ile sygnału z jednej pary przedostaje się do drugiej.
Attenuation (tłumienie), które różnicę pomiędzy wielkością sygnału wejściowego oraz sygnału na końcu przewodu.
ACR-N (odstęp przesłuchu na bliskim końcu) jest parametrem teoretycznym (nie mierzony ale wynika z dwóch wcześniej zmierzonych wartości.), który pokazuje różnicę między wartościami NEXT oraz tłumienia. Zasadą jest, że jeśli poziom tłumienia zbliża się do poziomu przesłuchów, sygnał zanika.
FEXT (przesłuch na dalekim końcu)
FEXT (Far End Cross Talk) wyraża siłę przesłuchu z jednej pary na drugą mierzoną na dalekim końcu.
Zobacz także: