Pętle indukcyjne do szkół – czym są i jakie jest ich główne zadanie?
Pętle indukcyjne to specjalny system rekomendowany m.in. do szkół, bowiem wspomaga on słuch uczniów i studentów niedosłyszących lub niesłyszących oraz korzystających z aparatów słuchowych lub implantu słuchowego. Pętle indukcyjne do szkół polepszają znacząco słyszalność dźwięków, zrozumiałość mowy i tym samym komfort funkcjonowania uczniów i studentów niepełnosprawnych. Umożliwia swobodną i niczym nieskrępowaną komunikację słabosłyszącym.
Dlaczego pętla indukcyjna jest potrzebna w szkole i na uczelniach?
Pętla indukcyjna w szkołach to odbiór nieskazitelnego, czystego i wyraźnego dźwięku. Najczęściej stosuje się je w miejscach, gdzie panuje stosunkowo duży poziom hałasu i szumu, duży pogłos albo tam gdzie potrzeba precyzyjnego zrozumienia mowy. Takim miejscem jest jak najbardziej szkoła i uczelnia. Podczas lekcji, wykładów, zajęć, apeli, szkoleń itp. precyzja komunikacji słownej jest wyjątkowo ważna.
Jak działa pętla indukcyjna do szkół?
Pętla indukcyjna działa poprzez cewkę telefoniczną, w którą to wyposażone są aparaty słuchowe. Pętla indukcyjna w szkole to specjalnie zainstalowany w pomieszczeniu przewód, tzw. pętla oraz wzmacniacz ów pętli indukcyjnej. Wzmacniacz podpięty jest z kolei do źródła dźwięku, jakim jest mikrofon, system nagłośnienia auli uczelni, pomieszczeń klasowych w szkole itp. Wzmacniacz przekazuje pętli sygnał, który transformowany jest na pole magnetyczne, które odbierane jest bezpośrednio w aparacie słuchowym – we wspomnianej cewce. Sygnał w cewce jest odpowiednio dostosowany do wady użytkownika, tak aby słyszał bez żadnych zniekształceń. Dzięki temu każdy uczeń w szkole czy na uczelni może odbierać dźwięki bez zakłóceń, wypowiadane komunikaty trafiają w odpowiedniej jakości wprost do ucha użytkownika. Zastosowanie takiego systemu pozwala ominąć wszelkie zakłócenia czy zniekształcenia, a wypowiadane do osoby niesłyszącej słowa – mogą dotrzeć bezpośrednio do jej ucha.
Cechy dobrej jakościowo pętli indukcyjnej do szkół?
Każda pętla indukcyjna do szkół powinna spełniać normy PN-EN 60118-4 dotyczące instalacji i działania pętli indukcyjnych. To właśnie w tej normie określone są wszystkie wymogi i wskazania do określenia jak prawidłowo i bezpiecznie powinna działać pętla indukcyjna dla szkół i nie tylko.
Każdorazowo należy odpowiednio dobrać rozwiązanie, urządzenia i akcesoria dla pętli indukcyjnej w zależności od potrzeb szkoły, jej pomieszczeń, rozmiarów itp.
Zaawansowana i dobra pętla indukcyjna do szkół to przede wszystkim m.in:
- zestaw zawierający: wzmacniacz, mikrofon, uchwyt, zasilacz, naklejkę z piktogramem
- wysoka wydajność prądowa;
- wysoka wydajność wzmacniacza;
- regulacja siły sygnału;
- regulacja tonów wysokich i niskich
- solidna, mocna i wytrzymała konstrukcja;
- dostępne wyjścia sygnału pętli lub przewodu pętli;
- wejścia sygnału w tym liniowe, mikrofonowe i inne.
Zgodnie z badaniami, około 95% aparatów słuchowych i 100% procesorów mowy współpracuje obecnie z systemem pętli indukcyjnej dedykowanej dla szkół.
Zobacz również: