Pętla indukcyjna w urzędzie - co to jest i dlaczego jest tak potrzebna?
Pętla indukcyjna w urzędzie to system wspomagający słyszenie, który bezpośrednio współpracuje z aparatami słuchowymi i implantami słuchowymi. Celem pętli indukcyjnej w urzędzie jest zapewnienie osobom niedosłyszącym, korzystającym z aparatów czy implantów, komfortu słyszenia i zrozumienia, nawet w warunkach hałasu czy pogłosu w urzędzie. Dzięki pętli indukcyjnej w urzędzie możliwe jest słyszenie ze zrozumieniem, z użyciem aparatu, nawet na większe odległości. Urzędy bez pętli indukcyjnej z kolei okazują się być dla osób z niepełnosprawnością słuchową bardzo niekomfortowe i nieprzyjazne. Petent urzędu w warunkach szumów i hałasu - co w urzędzie, przy okienkach występuje stosunkowo często - może nie zrozumieć co jest do niego mówione i wizyta w urzędzie może okazać się dla niego wyjątkowo stresująca.
Jak działa pętla indukcyjna w urzędzie?
Pętla indukcyjna w urzędzie to więc mechanizm wspomagania słuchu dla osób z problemami na tym tle. Pętla indukcyjna niweluje wszelkie zakłócenia w odbiorze dźwięków przez aparaty i implanty słuchowe. Zbiera ona dźwięk z otoczenia i przesyła go wprost do aparatu. Pętla wytwarza pole magnetyczne, które oddziałując na aparat redukuje wszelkie szmery i inne zakłócenia. Dodatkowo w pętli indukcyjnej mamy wzmacniacz, który odebrany ze źródła sygnał przetwarza i odpowiednio wzmacnia. Pętle indukcyjną w urzędzie możemy przyrównać do procesu oczyszczania sygnału dla potrzeb odbiorcy informacji. Niwelują problemy związane z akustyką pomieszczeń urzędów.
Pętla indukcyjna w urzędzie - jaką normę powinna spełniać?
Pętla indukcyjna w urzędzie powinna spełniać normy PN-EN 60118-4, które dotyczą instalacji i działania pętli indukcyjnych. Jest to najlepsze źródło wiedzy na temat wymagań stawianych pętlom indukcyjnym w urzędach i nie tylko. To właśnie odniesienie się do wymagań normy stanowi potwierdzenie prawidłowości działania systemu.
Proces instalacji pętli indukcyjnej w urzędzie powinien więc obejmować kompleksowo: testy, pomiary, projekt, symulację komputerową rozkładu natężenia pola magnetycznego, instalację, kalibrację oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, zgodności z normą, oznakowanie obszarów działania pętli oraz przeszkolenie użytkowników.
Jakie parametry pętli indukcyjnej w urzędzie są najważniejsze, jeśli chodzi o wymagania omawianej normy?
Omawiana norma przede wszystkim określa poziom dopuszczalnych zakłóceń zewnętrznych. Mowa tu o zakłóceniach elektromagnetycznych, emitowanych przez różne rodzaje urządzeń, przez transformatory, rozdzielnie itp. Najważniejsze bowiem, aby po instalacji pętli indukcyjnej nie słyszeć dokuczliwych dźwięków urządzeń z otoczenia, np.: w formie dźwięku buczenia.
Norma określa także natężenie sygnału magnetycznego, tak aby był wystarczająco mocny i silny, słyszalny w różnych typach aparatów słuchowych i implantów. Sygnał musi być bezpieczny dla zdrowia oraz jednakowo silny na całej powierzchni pomieszczeń urzędu.
Kolejny ważny parametr to jakość sygnału. Zarówno dźwięki niskie, jak i wysokie powinny być tak samo głośne.
Wszystko to sprawia, że pętla indukcyjna w urzędzie może przyczynić się do stworzenia przyjaznego środowiska dla osób z problemami słuchowymi.
Sprawdź również: