Osprzęt światłowodowy ma wpływ na jakość sieci
We współczesnym świecie światłowody stają się codziennością. Osprzęt światłowodowy wysokiej jakości i dodatkowo certyfikowany jest niezbędny, jeśli chcemy budować rozlegle i szybkie sieci światłowodowe. Sieci światłowodowe to oczywiście kluczowe okablowanie: jednomodowe czy wielomodowe, okablowanie typu skrętka i optyczne, ale nie tylko.
Pamiętajmy również o dużej roli samego montażu osprzętu światłowodowego, który również, jako czynnik determinujący, powinien być na profesjonalnym poziomie. Błędy lutowania, słabej jakości materiały to ryzyko większego prawdopodobieństwa awarii i usterek. W branży telekomunikacyjnej jest to równoznaczne ze stratami, więc największe koncerny telekomunikacyjne inwestują w sprawdzony i certyfikowany osprzęt światłowodowy.
Co składa się na osprzęt światłowodowy? Jego główne elementy składowe
Do wykonania optycznych połączeń pomiędzy urządzeniami potrzebujemy zakończeń kabli światłowodowych. Istotne są w tym zakresie złącza i adaptery. takie jak: patchcordy, pigtaile, elementy centralne. Złącza powinny być najwyższych standardów: E200, SC, FC, ST, LC.
Kolejny element to przełącznice, znajdujące szerokie zastosowanie w sieciach światłowodowych telekomunikacyjnych, telewizji kablowej i sieciach komputerowych lokalnych. Montaż może odbywać się w stojakach lub szafach.
Lepszą organizację kabli światłowodowych zapewni z kolei osprzęt światłowodowy typu prowadnice optyczne. Poprzez użycie w nich koryta grzebieniowego oraz dzięki dodatkowym otworom do mocowania rury karbowanej zapewniają one pełną ochronę włókien optycznych oraz bardzo wygodne zarządzanie nimi w obrębie stojaka.
Inne niezbędne elementy osprzętu światłowodowego to m.in. dukty światłowodowe, osłony złączy, uchwyty do przewodów, taśmy stalowe nierdzewne, naprężarki i klamry do taśm, słupy żelbetowe, studnie kablowe, haki, reflektory, narzędzia do obróbki włókien światłowodowych jak spawarki światłowodowe, wszelkie mierniki itp.