Okablowanie strukturalne światłowodowe
Okablowanie strukturalne światłowodowe to wykorzystanie specjalnego rodzaju szkła kwarcowego z rdzeniem w jego sercu oraz okrywą z płaszcza i warstwy ochronnej. Rdzeń to włókno lub wiele włókien. Światłowód zapewnia przewodzenie światła w jego całym rdzeniu, nieprzerwanie poprzez fizyczne zjawisko wewnętrznego odbijania się światła.
Główna zaleta okablowania strukturalnego światłowodowego
Najważniejszym atutem w przypadku tego typu sieci jest niska utrata danych podczas przenoszenia informacji w porównaniu do przewodów innego typu, np.: miedzianych. W przypadku okablowania strukturalnego światłowodowego nośnikiem informacji jest foton, czyli światło. Prędkości przesyłu w tym przypadku są zdecydowanie wyższe od konwencjonalnych metod transmisji danych.
Rodzaje kabli światłowodowych w okablowaniu sieci
Najważniejszy podział kabli światłowodowych wykorzystywanych w sieciach to jednomodowe i wielomodowe. Pierwsze z nich charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami transmisyjnymi dzięki bardzo niewielkiej dyspersji, a przy zachowaniu niewielkich strat sygnału. Dotyczą głównie przesyłu danych na dużych odległościach. Opozycją dla nich są kable światłowodowe wielomodowe stosowane na krótkich dystansach i w centralach danych.
Okablowanie strukturalne światłowodowe obecnie na szeroką skalę znajduje zastosowanie w branży telekomunikacyjnej.
Elementy składowe okablowania strukturalnego światłowodowego
Okablowanie światłowodowe to zespół kabli następującego typu:
- jednomodowe OS2 w powłokach PE do zastosowań zewnętrznych,
- jednomodowe OS2 i wielomodowe OM2, OM3, OM4 w powłokach LSOH do zastosowań uniwersalnych (zewnętrzno - wewnętrznych),
- abonenckie oraz łatwego dostępu do zastosowań w budownictwie mieszkaniowym.
Okablowanie strukturalne światłowodowe to także szeroka gama innych urządzeń jak m.in.: panele krosowe, gniazda i obudowy FTTx, mufy światłowodowe, pigtaile, adaptery, wtyki, kable krosowe i inne, dodatkowe akcesoria.