Czym jest okablowanie sieciowe? Jakie elementy składają się na jego strukturę?

Okablowanie sieciowe jest częścią szerszego pojęcia, jakim jest okablowanie strukturalne. Zdarza się, że niewłaściwie używamy tych pojęć zamiennie. Okablowanie sieciowe to bowiem inaczej sieć komputerowa czy też sieć LAN. Obok sieci telefonicznej, telewizyjnej, sieci CCTV czy sieci alarmowej, również sieć komputerowa tworzy zintegrowane okablowanie strukturalne – pracujące w standardzie IP.

Sieć komputerowa to więc mnogość połączonych ze sobą komponentów, takich jak: kable, elementy łączeniowe, dopasowujące i inne, które tworzą pasywną infrastrukturę kablową.

Główna cecha okablowania komputerowego

Sieć komputerową cechuje zasada uniwersalności. Oznacza to, że całe okablowanie, także to sieciowe opiera się na jednolitych standardach. Powstały normy, które wymuszają spełnienie określonych wytycznych przez sieć. Mamy normy ogólnoświatowe, europejskie i krajowe.

Jaka jest polska norma dla okablowania sieciowego?

Polska norma to PN-EN 50173 z 2019 roku. Określa ona generalny schemat okablowania oraz główne media stosowanie w nim. Zawiera wykaz struktur i konfiguracji podsystemów okablowania, które mają zastosowanie w konkretnych typach pomieszczeń: lokale biurowe, zabudowania przemysłowe, budynki mieszkalne, centra danych, rozproszone budynki usługowe oraz określa stosowane techniki informatyczne. Opisane są wymagania dotyczące elementów używanych przy budowie sieci.

Kolejną ważną normą dotyczącą wykonywania instalacji sieciowych jest norma PN-EN 50174, która reguluje kwestie planowania i wykonania instalacji sieciowych wewnątrz i na zewnątrz.

Rodzaje kabli stosowanych w sieciach komputerowych

W systemach okablowania komputerowego znajdują zastosowanie dwa podstawowe rodzaje kabli: miedziane (tzw. skrętka) oraz światłowodowe. Światłowody zapewniają mniejsze straty (tłumienie) transmisji oraz mniej zakłóceń, ale skrętka wciąż pozostaje popularna w budowaniu sieci LAN. Jest dużo prostsza w łączeniu oraz w wymianie uszkodzonych odcinków. Skrętka to para skręconych przewodów miedzianych łączone po 4, w odpowiedniej izolacji. Skrętka znajduje zastosowanie głównie w połączeniach lokalnych. Obecnie najczęściej stosuje się kable kategorii 5 i 5E. Wspomniana norma opisuje również parametry pomiarowe podlegające sprawdzeniu przed dopuszczeniem połączenia o określonej kategorii.

Rodzaje skrętek w okablowaniu sieci to:

  • Kabel UTP (unshielded twisted pair). Pary nie są ekranowane;
  • Kabel FTP (foiled twisted pair). Poszczególne pary otoczone są folią;
  • Kabel STP (shielded twisted pair). Każda z par jest ekranowana oplotem;
  • Kabel SFTP łączący cechy FTP i STP.

Rodzaje okablowania sieciowego

Najczęściej spotykamy się z określeniami „poziome” czy „pionowe” okablowanie. Pamiętajmy, że nie określa to wprost fizycznego przebiegu przewodów. Okablowanie poziome to ta części sieci, która biegnie z od punktu dystrybucyjnego do konkretnego gniazda abonenckiego – użytkownika. Okablowanie pionowe z kolei łączy punkty dystrybucyjne pomiędzy sobą, najczęściej punkty pośrednie i punkty główne (np.: okablowanie międzykondygnacyjne).

Zobacz również: