Okablowanie pionowe – czym jest? Jak definiujemy okablowanie pionowe?

Wbrew pierwszym skojarzeniom okablowanie pionowe nie oznacza wprost fizycznego ułożenia kabli, czyli nie oznacza, że jest ono układane „pionowo”. Okablowanie pionowe to część okablowania strukturalnego puszczonego wewnątrz danego budynku, którego głównym zadaniem jest zapewnienie skutecznego dostępu każdego z punktów abonenckich (czyli użytkownikom końcowym) do różnych systemów jak np.: sieć komputerowa, sieć telefoniczna czy systemy telewizji i wideo.

Obok okablowania pionowego wyróżniamy także okablowanie poziome. Ponownie, analogicznie nie chodzi tu o kierunek ułożenia kabli.

Okablowanie pionowe to okablowanie, które łączy punkty dystrybucyjne ze sobą, te pośrednie i główny punkt dystrybucyjny. Puszczane jest w pionach telekomunikacyjnych obiektów i łączy wspomniane punkty rozdzielcze sieci LAN.

Z czego składa się okablowanie pionowe?

Okablowanie pionowe wewnątrz budynków to zarówno powszechne kable miedziane typu skrętka, jak i kable światłowodowe.

Czym są punkty dystrybucyjne, które łączy omawiane okablowanie pionowe?

Punkty dystrybucyjne do miejsce styku okablowania pionowego z poziomym. Punkt dystrybucyjny zawiera krosownicę, kable krosowe i aktywne urządzenia sieci LAN – koncentratory, zasilacze awaryjne UPS. Punkty dystrybucyjne okablowania strukturalnego możemy podzielić na: lokalne (pośrednie) i główny punkt dystrybucyjny.

Punkty lokalne służą rozprowadzeniu sygnałów z głównej centrali do ujść (gniazdek). Jeden punkt to zazwyczaj jedna lub kilka kondygnacji obiektu.

Główny punkt dystrybucyjny to z kolei miejsce, w którym zbiegają się wszystkie kondygnacyjne (pośrednie) punkty dystrybucyjne z głównym.

Jak prowadzone jest okablowanie pionowe?

Okablowanie pionowe to specyficzny układ instalacji, przeprowadza się go przez specjalny kanał kablowy w obiekcie, tak aby w nieskomplikowany sposób można było dokonywać modyfikacji np.: dołożyć nowe wiązki kablowe czy wymienić kabel na nowy itp.

Co jeszcze warto wiedzieć o okablowaniu pionowym?

Okablowanie pionowe to niejako swoisty szkielet całej sieci, niezwykle ważny element podczas jej projektowania. Ze względu na to, iż zbiera ono cały ruch sieciowy to powinna być tu zastosowana znaczna przepustowość w stosunku do poziomego okablowania. W przypadku okablowania pionowego występują również pewne maksymalne ograniczenia długości odcinków przewodów sieciowych. Zależne jest to od medium transmisyjnego. Przyjmujemy, że dla skrętki i standardu FastEthernet oraz GigabitEthernet będzie to maksymalnie 90 metrów, dla skrętki i standardu 10 GigabitEthernet – 55 metrów, natomiast dla światłowodu aż do 2000 metrów.

Bezpieczeństwo okablowania pionowego sieci strukturalnej

Nie zapomnijmy również o odpowiednich zabezpieczeniach kabli sieci strukturalnej, np.: na wypadek pożarów. Jest to gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wszelkie przepusty instalacyjne kabli powinny być realizowane poprzez m.in.: płyty z wełny mineralnej, skrzynki kablowe, pianki ognioodporne, zaprawy ognioodporne, bloczki ognioodporne, modułowe dławiki kablowe czy poduszki ogniochronne.

Zobacz również: