Jaka norma reguluje wymagania systemowe dla systemów alarmowych SSWiN?

Obecnie obowiązującą normą w zakresie wymagań dla systemów alarmowych jest PN-EN50131-1:2009. Jest to norma zatwierdzona przez Polski Komitet Normalizacyjny. To właśnie ta norma wyróżnia cztery stopie (tzw. grade) dla zabezpieczeń SSWIN.

Są one następujące:

  • Grade 1 dla instalacji o niskim stopniu ryzyka;
  • Grade 2 dla instalacji o niskim lub średnim stopniu ryzyka;
  • Grade 3 dla instalacji o średnim lub wysokim stopniu ryzyka;
  • Grade 4 dla instalacji o wysokim stopniu ryzyka.

Czego dotyczą normy i stopnie zabezpieczeń?

Stopnie zabezpieczeń SSWIN - wskazane we wspomnianej normie - informują nas o poziomie zaawansowania zabezpieczeń alarmowych. Mogą być one zróżnicowane, w zależności od potrzeby ochrony. Dla przykładu obiekty mieszkaniowe wymagają mniejszych poziomów zaawansowania systemu alarmowego, niż firmy, banki, szkoły, galerie sztuki itp.

Każda z tych klas charakteryzuje się innymi wymaganiami, których doprecyzowanie występuje w normie wymagań systemowych, a także dodatkowo w normie wymagań środowiskowych – PN-EN 50130-5:2002.

Ciekawostką jest, że system alarmowy – jako całość - zawsze będzie miał klasę taką, jak zamontowane w nim urządzenie o najniższej klasie, jako pojedynczy element.

Krótka charakterystyka poszczególnych stopni zabezpieczeń SSWIN. Gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Grade 1 – stosowany w miejscach o najmniejszym ryzyku włamania, gdzie spodziewa się ewentualnego ataku intruza o niewielkiej wiedzy w zakresie łamania systemów i posługującym się podstawowymi narzędziami i metodami naruszania cudzego mienia. Wymaga tylko 1 wizyty serwisowej na rok;

Grade 2 – bardziej zaawansowany, gdzie istnieje podejrzenie, że intruz może użyć ogólnodostępnych narzędzi, np.: multimetr. Wymagana jest 1 wizyta serwisowa, opcjonalnie 2 wizyty. Grade 1 i 2 wykorzystuje się najczęściej w obiektach mieszkaniowych;

Grade 3 – gdy istnieje ryzyko użycia przez intruza zaawansowanych metod włamania i specjalistycznych narzędzi. Stosowany najczęściej w instytucjach publicznych. Liczba obowiązkowych wizyt serwisowych to 2 na rok.

Grade 4 – duży poziom ochrony, stosuje się głównie w bankach, muzeach, galeriach i miejscach z cennymi przedmiotami i dokumentami. Obowiązkowe 2 wizyty serwisowe.

Z czego wynikają podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi stopniami zabezpieczeń?

Przede wszystkim różnice tkwią w:

  • szybkości reakcji na utratę łączności bezprzewodowej;
  • minimalnym czasie czuwania systemu alarmowego na baterii;
  • możliwej liczbie kodów chroniących przed złamaniem systemu;
  • technologicznymi parametrami systemu.

Przeczytaj także inne wpisy: