Na co reaguje czujka ruchu? Mechanizm działania czujek – krótka charakterystyka
Czujki ruchu to element instalacji alarmowej. Funkcjonalność czujek polega na wykrywaniu ruchu w obszarze detekcji. Swoje działanie czujki opierają na reakcji na określone sygnały – w zależności od rodzaju czujki.
Są to więc detektory ruchu, wykrywające aktywność w zasięgu swojego działania. Wykorzystywana technologia determinuje to na co reaguje czujka ruchu. Mogą to być:
- ultradźwięki;
- fale mikrofalowe;
- fale podczerwieni.
Na co reaguje czujka ruchu mikrofalowa?
Czujka mikrofalowa to aktywna czujka ruchu, uznana za najdokładniejszą. Jej działanie polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych, wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera i analizie powracającej do urządzenia fali. Jeśli następuje odbicie fali od poruszającego się obiektu to zmienia się częstotliwość powracającej fali. Nadajnik i odbiornik są w czujce umieszczone obok siebie – emitują i odbierają falę mikrofalową.
Na co reaguje czujka ruchu podczerwieni PIR?
Czujka PIR jest detektorem pasywnym. Reaguje na promieniowanie w paśmie podczerwieni i wykrywa zmiany promieniowania cieplnego. Oznacza to, że jeśli w obszarze detekcji pojawi się obiekt to zmienia się temperatura otoczenia, na co reaguje PIR. Czujka ta nie rozróżnia jednak źródła zmiany temperatury, co może prowadzić do powstania fałszywych alarmów wskutek np.: ruchu mas powietrza w okolicach kaloryfera.
Na co reaguje czujka ruchu ultradźwiękowa?
Czujki tego typu wysyłają i odbierają z otoczenia fale ultradźwiękowe. Do działania wykorzystują ultradźwięki, czyli dźwięki o częstotliwościach niesłyszalnych dla ucha ludzkiego.
Na co reaguje czujka dualna?
W ofercie czujek do alarmów znajdziemy również czujki dualne. Jest to znakomite połączenie rozwiązania podczerwienie z falami mikrofalowymi. Czujki tego typu reagują zarówno na zmiany ciepła, jak i na odbicie emitowanej fali mikrofalowej. Ich zastosowanie w dużej mierze ogranicza występowanie fałszywych alarmów.
Sprawdź także inne wpisy: