Moduły interkomowe – czym są i jakie jest ich zastosowanie?
Moduły interkomowe to elementy instalowane w zabudowie urządzeń, czy konstrukcjach celem uzyskania łączności głosowej i/lub wizyjnej. Moduły interkomowe dostępne na rynku nadają się do integracji z różnymi systemami np.: system parkingowy, bankomatowy, informacyjny. Po ich montażu uzyskujemy błyskawiczną łączność z centralną np.: administratorem/recepcją/ochroną/serwisem - najczęściej po naciśnięciu przycisku inicjującego.
Jakie jest zadanie modułów interkomowych?
Cel modułów interkomowych to transmisja dźwięku i obrazu. Czasem wyposażone są w dodatkowe funkcje jak np.: z zakresu automatyki - otwieranie drzwi czy szlabanu. Nierzadko moduły interkomowe umożliwiają podpięcie i realizację bardziej zaawansowanych funkcjonalności jak np.: podłączenie czytników kart czy kamer IP.
Na czym polega instalacja modułów interkomowych?
Moduły interkomowe wystarczy podłączyć do sieci IP i zasilić moduł albo z sieci lokalnej albo przez PoE. Kolejno należy podpiąć głośnik, mikrofon, przycisk inicjujący – elementy składowe całego systemu interkomowego. Konfiguracja nowoczesnych i dobrych jakościowo modułów interkomowych jest prosta i szybka. Nowoczesne moduły interkomowe to procesory likwidujące niechciane szumy i odbicia, to także wzmacniacze głośnikowe odpowiedniej mocy, złącza kamery, switche ethernetowe oraz przekaźniki i wyprowadzenia na jeden lub kilka przycisków.
Gdzie wykorzystywane są moduły interkomowe?
Moduły intekomowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu miejscach, m.in.: w instalacjach wind, w systemach parkingowych i przy szlabanach, w strefach szczególnie chronionych, recepcjach, itp. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie komunikacja głosowo-wizualna, dwukierunkowa jest wysoce wskazana.
Zobacz także: