Konwertery światłowodowe - jak definiujemy, jakie jest ich zastosowanie?

Konwertery światłowodowe to urządzenia, których zadaniem jest zmiana medium transmisji danych na inny - z miedzianego na światłowodowy lub na odwrót, przy braku zmiany techniki transmisyjnej i protokółu. Zmiana ta dokonuje się bez ingerencji w transfer danych, a przejście jednego standardu w drugi następuje na drodze elektronicznej.

W przypadku konwertera światłowodowego - za pomocą sieci elektrycznej - zmienia się medium transmisyjne ze skrętki STP/UTP na światłowód. Mediakonwertery światłowodowe pracują w standardzie Ethernet.

W obiektach z siecią strukturalną typu Ethernet, gdzie nie ma możliwości dostępu do światłowodu można zastosować - dzięki użyciu omawianych konwerterów światłowodowych - urządzenia wymagające wyłącznie dostępu sieci światłowodowej (mającej tylko takie wejścia). Wykorzystujemy przy tym posiadaną sieć miedzianą, opartą na skrętkach.

Kiedy jeszcze zachodzi potrzeba zastosowania konwerterów światłowodowych?

Coraz częściej w obiektach okazuje się, że komunikacja z wykorzystaniem kabli miedzianych jest niewystarczająca i nie optymalna. Głównie chodzi tu o odległość. Ze względu na rezystancję i ryzyko zakłóceń przez pola elektromagnetyczne na dalsze odległości, połączenie na skrętce jest ograniczone do około 100 metrów. Oczywiście teoretycznie można wówczas zastosować wzmacniacze sygnału, rozmieszczone co 100 metrów, ale jest to już bardziej kosztowne i niekomfortowe.

W sytuacji odległości powyżej 100 metrów warto rozważyć zastosowanie łącza światłowodowego - szersze pasmo przenoszenia, większe odległości transmisji i zwiększona odporność na zakłócenia. Przy odległościach na poziomie 300 metrów światłowód to już najlepszy z wyborów.

W takich sytuacjach możemy zastosować przełączniki z portem światłowodowym, ale w przypadku modernizacji czy rozbudowy juz istniejącej infrastruktury warto rozważyć użycie konwerterów światłowodowych.

Jakie parametry są ważne przy doborze konwertera światłowodowego?

Przy wyborze konwertera światłowodowego warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • ilość interfejsów na konwerterze;
  • ilość odrębnych kanałów, które można transmitować;
  • zasilacze;
  • modularność, czyli wyposażenie w gniazda na różne typy modułów światłowodowych: jednomodowy i wielomodowy lub miedzianych;
  • parametry wkładek jakie można użyć;
  • szybkość transmisji danych;
  • odległość transmisyjna;
  • zużycie energii.

Sprawdź także: