Monitoring i kontrola ruchu drogowego i jej aktualnie wzrastające znaczenie

Kontrola ruchu drogowego w formie obrazu wizyjnego i stałego monitorowania to efekt rosnącej liczby pojazdów, zwiększenia natężenia ruchu na drogach. Pojawia się potrzeba skutecznego zarządzania ruchem miejskim dla celów poprawy płynności ruchu, zapobieżenia korkom oraz irytacji uczestników ruchu i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Kontrola ruchu drogowego poprzez systemy CCTV i zlokalizowane w newralgicznych miejscach kamery daje możliwość bieżącej reakcji w zakresie tego co dzieje się na drogach, analizy, statystyk i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Kontrola ruchu drogowego za pośrednictwem telewizji przemysłowej CCTV i dedykowanego dla niej oprogramowanie to narzędzie skuteczne, efektywne w swych wynikach oraz bardzo wygodne. Zdalne administrowanie ruchem drogowym daje wiele możliwości decyzyjnych w tym zakresie - opartych na rzeczywistych danych zarejestrowanych obrazem oraz wyznaczenia pewnych charakterystycznych trendów w tym zakresie.

Co więc umożliwiają wdrożone systemy CCTV dla potrzeb kontroli ruchu drogowego?

Kontrola ruchu drogowego w tym zakresie umożliwia wspomniane już monitorowanie zagęszczenia pojazdów w danych odcinkach czasowych. Przetwarza dane płynące w czasie rzeczywistym z kamer i przedstawia administratorowi raport odzwierciedlający stan faktyczny ruchu. Kontrola ruchu drogowego to także rejestracja czasu trwania zmiany świateł, sygnalizowanie o miejscach największych korków na drogach.

Dodatkowo kontrola ruchu drogowego bazująca na kamerach CCTV to wykrywanie pojazdów i ich użytkowników na podstawie obrazu wideo, odtworzenie przebiegu zdarzeń, kolizji drogowych. Nierzadko jest to najrzetelniejszy materiał dowodowy dla służb drogowych.

Kontrola ruchu drogowego a statystyki

Systemy kontroli ruchu drogowego bazujące na obrazie wideo to także dostarczanie informacji do analiz i statystyk ruchu drogowego. Można wyciągnąć wnioski np.: w temacie średniej prędkości, godzin szczytu w ruchu drogowym, najbardziej obciążonych ruchem dróg lokalnych i krajowych, typu pojazdów, długości kolejek, płynności ruchu itp.

Jakie lokalizacje obejmuje najczęściej system kontroli ruchu drogowego?

Systemy te gromadzą dane o ruchu z najważniejszych skrzyżowań i ulic miast, gmin, monitorują autostrady, drogi o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.

Inne funkcjonalności kontroli ruchu drogowego

Ważnym jest, iż kontroler ruchu drogowego może wykorzystać dane z kamer CCTV do dostosowania czasu trwania zmiany świateł. Dla przykładu czas trwania światła czerwonego jest skracany na zatłoczonych pasach ruchu. Dynamiczna koordynacja świateł drogowych to równomierny przepływ ruchu. Przekłada się to wprost na czas dojazdu do pracy użytkowników, zmniejszenie frustracji kierowców oraz większe bezpieczeństwo na drodze.

W zależności od potrzeb, dzięki kamerom CCTV monitorujących ruch uliczny można wyświetlać na ekranach sterowania ruchem drogowym informacji o zatorach i zmianach w ruchu pojazdów. Kierowcy w prosty sposób mogą zostać przekierowani na inne trasy.

Zobacz także: