Kontrola dostępu na odcisk palca – nowoczesny i szybki sposób na identyfikację oraz weryfikację tożsamości

Kontrola dostępu na odcisk palca to odpowiednik popularnych kart zbliżeniowych czy magnetycznych. W tym przypadku stawiamy na wygodę, bowiem często nie potrzebujmy do identyfikacji nawet plastikowego kartoniku karty. Dodatkowo jest to jeszcze bardziej precyzyjna, pewna i niezawodna kontrola dostępu. Kontrola dostępu na odcisk palca należy do biometrycznych systemów kontroli dostępu.

Czym jest biometria w systemach kontroli dostępu?

Biometrię definiujemy jako identyfikację i rozpoznawanie tożsamości osób na podstawie ich cech fizjologicznych (genotypowych) lub behawioralnych. Są to tzw. biometryki człowieka. W przypadku systemu kontroli dostępu na odcisk palca biometryką są właściwe cechy charakteryzujące ludzki palec, czyli linie papilarne. Może to być także geometria dłoni czy obraz tęczówki oka.

Jak działa kontrola dostępu na odcisk palca?

System kontroli dostępu na odcisk palca składa się z czytnika biometrycznego, odpowiedniego urządzenia skanującego oraz z oprogramowania, którego zadaniem jest konwersja pobranej z czytnika informacji, danych na postać cyfrową. Dodatkowo na taki system kontroli dostępu składa się baza danych z informacjami biometrycznymi użytkowników, odpowiednimi wzorcami.

Mechanizm działania systemu kontroli dostępu na odcisk jest nieskomplikowany. Po wprowadzeniu danych do czytnika (skanowaniu linii papilarnych z palca), oprogramowanie identyfikuje odpowiednie cechy i punkty charakterystyczne. Następnie rezultaty te są przetwarzane za pomocą optymalnego, dostępnego algorytmu i porównywane z rekordami z bazy danych.

Jakie właściwości mają czytniki kontroli dostępu na odcisk palca? Przykłady głównych funkcjonalności

Biometryczne systemy kontroli dostępu to najczęściej optyczne skanery linii papilarnych. Rozpoznanie tożsamości - jak już wspomnieliśmy - dokonuje się na podstawie zeskanowanego odcisku palca i porównaniu z bazą danych. Czasem też wzór odcisku palca może być dodatkowo wczytywany z karty zbliżeniowej. W każdym z przypadków identyfikacja dokonuje się w trybie 1:1.

Im większa pamięć czytnika do wzorów tym oczywiście lepiej. Dostępne są dla przykładu czytniki z wbudowaną pamięcią do 1900 wzorów linii papilarnych. Dużym atutem dobrego jakościowo czytnika na odcisk palca jest relatywnie szybki proces rozpoznawania. Pamiętajmy także, aby czytnik wychodził naprzeciw wszystkim regulacjom prawnym i zapewniał pełne, wysokie bezpieczeństwo danym biometrycznych pracowników.

Istotna jest również integracja z systemem kontroli dostępu, systemem rejestracji czasu pracy oraz innymi systemami bezpieczeństwa jak np.: ppoż.

Często terminal takiego systemu kontroli dostępu na odcisk posiada odpowiedni, kilkucalowy ekran do wyświetlania godziny, daty i wyników uwierzytelnienia palców. Zaawansowane systemy umożliwiają np.: generowanie raportów obecności.

Inne parametry techniczne to:

  • czas identyfikacji;
  • EER, czyli poziom błędu;
  • program zarządzający i konfigurujący, sposób konfiguracji;
  • wytrzymałość na pracę w warunkach wewnętrznych i/lub zewnętrznych;
  • szyfrowany protokół komunikacyjny itp.

Zobacz także: