Co to jest klucz Dallas w systemach kontroli dostępu?

Klucz Dallas często nazywany jest pastylką Dallas z uwagi na swój wygląd. Jest to klucz elektroniczny zamknięty w plastikowej, okrągłej obudowie, którego zadaniem jest uruchomienie elektrozaczepu, bez użycia klucza manualnego. Jest to produkt stanowiący jeden z wykorzystywanych transponderów w systemach kontroli dostępu. Działa jak klucz kodowy po zetknięciu z dedykowanym czytnikiem. Jest on więc kompatybilny z odpowiednimi panelami czytników.

Jak zbudowany jest klucz Dallas? Jak wygląda mechanizm działania klucza?

To kilka komponentów zawartych w małej pastylce. Najważniejszym elementem jest wbudowany mikroprocesor z pamięcią, układem komunikacyjnym i odpowiednimi zakodowanymi algorytmami. Całość zamknięta została w metalowej obudowie, chroniącej mikroprocesor i całość układu przed wszelkimi uszkodzeniami. Zewnętrzna obudowa, o różnej kolorystyce wykonana jest z tworzywa sztucznego.

Każdy klucz Dallas posiada swój unikatowy 64-bitowy identyfikator, który odróżnia go od innych kluczy tego typu. Do działania wykorzystuje on interfejs 1-Wire, aby skomunikować się z czytnikiem. Proces inicjacji komunikacji jest bardzo prosty i jednokierunkowy. To czytnik inicjuje komunikację, wysyła polecenie, odbiera i kontroluje przepływ danych pomiędzy urządzeniami.

Kolejnym krokiem jest odczyt identyfikatora klucza i porównanie go z bazą danych systemu kontroli dostępu (centrala). Następuje decyzja (jeśli występuje zgodność i przypisane są uprawnienia), czyli uwierzytelnienie użytkownika (otwarcie drzwi czy też dostęp do określonych zasobów) albo jej odmowa.

Do całości działania potrzebne jest także odpowiednie oprogramowanie, pozwalające na sprawne zarządzanie systemem dostępowym i uprawnieniami użytkowników oraz rejestrowanie zdarzeń i czasu.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są klucze Dallas?

Najczęściej wykorzystywany w budownictwie wielorodzinnym i wysokich blokach, ale także w domach jednorodzinnych. Korzystają z nich także firmy do autoryzacji pracowników i rejestracji czasu pracy.

Zalety kluczy w systemach kontroli dostępu

Największe zalety z zastosowania kluczy Dallas to:

  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i efektywna kontrola dostępu;
  • łatwość obsługi i wygoda w korzystaniu;
  • niewielkie gabaryty, poręczność;
  • możliwość integracji z innymi systemami, np.: alarmowym, monitoringu wizyjnego, czasu pracy;
  • łatwość zarządzania, z użyciem dedykowanego oprogramowania lub aplikacji mobilnej oraz intuicyjnego interfejsu;
  • analizowanie aktywności użytkowników, bieżący nadzór nad ich uprawnieniami.

Zobacz również inne wpisy poradnikowe: