Kiedy czujka dualna?
Montaż systemu alarmowego w domu jest coraz powszechniejszą opcją. Doceniamy poczucie bezpieczeństwa względem naszego mienia i najbliższych. Każdy system alarmowy opiera się na działaniu czujek, których zadaniem jest wykrycie zagrożenia i poinformowanie o tym centrali alarmowej. Stosowane w instalacjach alarmowych czujki to najczęściej czujki podczerwieni tzw. PIR, które swoje działanie opierają na pomiarze zmian temperatury w obszarze detekcji czujki.
Dostępne są również czujki mikrofalowe tzw. MW, które z kolei emitują fale mikrofalowe, a ich odbicie od poruszającego się obiektu i tym samym zmiana częstotliwości fal jest sygnałem do uruchomienia alarmu.
Czujka dualna – będąca przedmiotem analizy – jest połączeniem obu powyższych typów. Określana jest jako czujka PIR + MW, czyli Passive Intra Red + MicroWave.
Mechanizm działania czujki dualnej – jak funkcjonuje?
Czujka dualna korzysta z dwóch różnych metod w obszarze detekcji. Mechanizm czujki dualnej bazuje więc na zmianach temperatury, ale także na emisji i odbiorze fal elektromagnetycznych, co ma miejsce w przypadku ruchu obiektu.
Jeśli czujka dualna potwierdzi odebrane sygnały ów dwoma metodami, dopiero wtedy zostaje aktywizowany alarm. Zdefiniowanie czujki dualnej pozwala nam powrócić do pytania:
Kiedy czujka dualna? Gdzie warto instalować czujkę dualną?
Czujki podczerwieni często generują fałszywe alarmy. Nie rozpoznają one bowiem, czy zmiana temperatury w obszarze detekcji jest wywołana faktyczną obecnością intruza, czy może związana jest np.: z ruchem mas powietrza przy kaloryferze, przy oknie itp.
Dlatego tez warto zdecydować się na czujki dualne, które zdecydowanie ograniczają liczebność fałszywych alarmów.
Czujki dualne warto więc instalować w pomieszczeniach, w których są dodatkowe źródła ciepła, np.: w salonie wyposażonym w kominek, w źródła wentylacji, w klimatyzację, a także w pomieszczeniach z nieszczelnością okien czy drzwi, co może powodować większy ruch powietrza i zderzenia się temperatury zewnętrznej z wewnętrzną.
Sprawdź także inne artykuły: