Karty zbliżeniowe, jako kluczowy element dostępu
Karty zbliżeniowe stanowią jeden z rodzaju „kluczy” w nowoczesnych systemach kontroli dostępu w budynkach. Jest on najchętniej wykorzystywany, a przedsiębiorcy doceniają jego funkcjonalność i korzyści, które wnosi.
Historycznie jeszcze do niedawna stosowane były karty magnetyczne, ale stopniowo odchodzą już w przeszłość, ustępując miejsce kartom zbliżeniowym. Karty zbliżeniowe wygrywają brakiem taśmy magnetycznej i konieczności kontaktu karty z głowicą czytnika, poprzez przesuwanie. Ten element z czasem ulegał w karcie zużyciu.
Karty zbliżeniowe pozwalają na szerokie zastosowanie
Możemy ich używać w wielu sytuacjach, np.:
- nadanie dostępów do wybranych obszarów konkretnym użytkownikom; realizacja polityki bezpieczeństwa firmy
- ograniczenie uprawnień dostępu do wrażliwych miejsc dla osób niepowołanych;
- kontrola przebywania, obecności osób w wybranych strefach newralgicznych;
- zarządzanie uprawnieniami, łatwość ich modyfikacji (nadania/cofnięcia) uprawnień;
- powiązanie z mechanizmami kontroli i rejestru czasu pracy;
- identyfikacja natychmiastowa osoby;
- bieżące dane o składzie osobowym danych pomieszczeń, np.: na wypadek zdarzeń kryzysowych i awaryjnych;
- łatwe sterowanie bramkami, zaporami, szlabanami, drzwiami automatycznymi itp.
- relatywnie długotrwałe użytkowanie; odporne na zniszczenie;
- nieduży rozmiar, wygoda w noszeniu i użytkowaniu.
Jak działają karty zbliżeniowe?
W przypadku kart zbliżeniowych wykorzystywana jest technika fal radiowych do przesyłania danych oraz zasilania układu elektronicznego stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik. Taka technika pozwala na odczyt kart zbliżeniowych z odległości od kilkunastu centymetrów do nawet kilku metrów od anteny czytnika. Czytniki zbliżeniowe wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które gromadzi się wokół tzw. anteny. Karty zbliżeniowe z kolei zasilane są prądem indukcyjnym, nie mają własnego zasilania, w ich konstrukcji znajduje się dedykowany element do zbierania energii pola. W sytuacji gdy, zgromadzona zostanie odpowiednia ilość energii w kondensatorze zawartym w transponderze karty, to wysyłana jest do czytnika odpowiedź przez transponder karty, do dekodowania.
W nowoczesnych systemach dostępu stosuje się głównie karty zbliżeniowe, działające z częstotliwością 125 kHz. Każdy system kontroli dostępu to dwa typy urządzeń. Są to wejściowe urządzenia decydujące o uzyskaniu dostępu – wśród nich są omawiane karty zbliżeniowe oraz urządzenia wyjściowe realizujące komendę urządzenia wejścia. Tego typu urządzenia to rygle elektromagnetyczne, zamki, bramki, szlabany itp. Obecne karty zbliżeniowe to szybka identyfikacja osób, ekspresowe porównanie otrzymanych informacji z karty zbliżeniowej z danymi zapisanymi w bazie danych i podjęcie decyzji o reakcji systemu dostępu – uzyskaniu bądź odmowie dostępu.
Przykłady produktów: